Facebook Pixel
Trend

Funda Yaprağı Faydaları ve Zararları

Tüm besinlerde ve bitkilerde olduğu gibi funda yaprağı faydaları ve zararları da elbette var. O zaman ilk önce kendisini tanıyalım mı?

Funda yaprağı, bir diğer ismiyle halk arasında süpürge otu olarak da bilinmektedir. Birçok fonksiyona sahip olan süpürge otu hem ticari açıdan hem de sağlık açısından farklı alanlarda öne çıkmaktadır. Uzun ömürlü olduğu bilinen funda yaprağı yaklaşık 50 yıla kadar yaşayan bir bitkidir. Genellikle dağ eteklerinde ve bataklık gibi yerlerde görülmektedir. Güneş ışınlarını ve asidik topraktan beslenen bir bitki türüdür. Yaprakları, yaz aylarının sonlarına doğru kurutulmakta ve toplanmaktadır. Toplanan ve kurutulan bu yaprakların suyu lapa yapılarak şifa amaçlı kullanılır.

Görüntüsünün güzelliğiyle birlikte yapraklarından funda çayı elde edilerek içinde bulunduğumuz zaman diliminde bazı hastalıkların tedavisi amaçlı yaygın olarak kullanılmaktadır. Bunların dışında ise uzmanların önerileri doğrultusunda böbrek çalıştırıcı ve idrar söktürücü bir etkiye sahiptir. Türkiye’nin sahil kesimlerinde boy gösteren bu bitki, köklerinin dayanıklı olmasından dolayı pipo yapımlarında da kullanıldığı bilinmektedir. Fakat faydasının yanında elbette zararlarının da olduğu bilinmektedir.

Fundanın Çeşitli Kullanım Alanları

funda yaprağı

Çiçeklendiği dönemlerde hayvanlar açısından lezzetli bir yem olan funda yaprağı yararlı etkilerinden dolayı hayvancılık sektöründe de kullanılabilir. Ancak yine de aşırı tüketimi çeşitli sorunlarla karşılaşmanıza neden olabilmektedir.

Köklerinden elde edilen süpürgeler, yıllar boyunca Avrupa’da ve Anadolu’da her zaman kullanılmıştır. Özellikle Asya kıtasının bazı bölgelerinde sepet yapımında yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir.

Ayrıca bu bitkinin boşaltım sistemine ve sindirim sistemine yardımcı olabilme etkisi yüksek olduğundan dolayı ve aynı zamanda rahatlatıcı etkisi olduğundan eski zamanlardan günümüze toz halinde ve demleme olarak kullanılmıştır.

Funda Yaprağı Faydaları

funda yaprağı faydaları

Gelelim makalenin en önemli kısımlarından birine… Tabii ki funda yaprağı faydaları. Kış aylarından yapraklarını koruyan, sonbahar aylarında ise beyaz, pembe ve sarı renklerinde çiçekler açan funda yaprağı, yaklaşık bir metreye ulaşabilen boyları ve çalıya benzeyen özelliklere sahiptir. İçerisinde bazı kimyasal maddeler barındırır;

 • Glikozitler
 • Şeker
 • Uçucu yağ
 • Tanen

Gibi bileşenler bulunmaktadır.

 • Süpürge otu olarak bilinen bu bitki, çiçekli dallarının demlenmesi sonucunda elde edilmiş olan çay sayesinde hamilelik döneminde oluşan bazı ağrıların giderilmesi noktasında organik bir tedavi olarak yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Bunun sebebi fundanın içeriğinde barındırdığı bir takım bileşiklerin yaşattığı rahatlatma hissidir. En önemli tarafı ise yan etkisi bulunmamasıdır. Sancıların hafifletilmesi konusunda, rahim iltihaplarının da temizlenmesi hususunda ayrıca vajinal bölgede akıntının engellenmesine büyük bir katkı sağlamaktadır.
 • İdrar yollarında çok etkili faydaları olduğu bilinmektedir. Bu özelliği sayesinde idrar yollarında oluşan enfeksiyonlar, idrar söktürücü ve temizlenmesi amacıyla da yaygın kullanmaktadır.
 • Böbrek kumu ve böbrek taşı rahatsızlıklarında sıklıkla kullanılan bir bitkidir.
 • Kan temizleyici etkisi ve vücutta biriken zararlı kimyasalların ve toksinlerin atılmasında etkili bir rol oynar.
 • Kasların güçlenmesinde ve anne sütünün önemli bir derecede artmasına fayda sağlar.
 • Zayıflamaya etkisi olduğu bilinmektedir.
 • Eski dönemlerden beri bilinen bir diğer özelliği ise açık yaralara etki göstermesidir.
 • Cinsel anlamda afrodizyak etkisine sahip olan bu bitkinin bu konuda pek çok etkisi olduğu söylenmektedir.
 • Gut rahatsızlığına doğal tedavi sağlamaktadır.
 • Kalp sağlığı açısından damarların genişlemesine etki gösteren funda yaprağı, kalbin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.
 • Prostat hastalığı açısından etkili bir bitkidir. Bazı durumlarda prostat kanserinde de kullanıldığı bilinmektedir. Fakat bu durumda mutlaka doktorunuza danışmanızı öneririz.
 • Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda terlemeye yardımcı olan özelliği sayesinde vücuttaki toksinlerin atılmasına büyük bir etki sağladığından dolayı bakteri ve mikropları hızlı bir şekilde temizlendiği bilinir. Aynı zamanda ateş düşürücü etkiye de sahiptir.
 • İdrar söktürücü etkisinin dışında ishal durumlarına tedavi olarak fayda sağlar.

Funda Yaprağı Cilt Sağlığına Faydaları

funda yaprağının cilde faydası

Elde edilen bu karışım sayesinde cilt problemlerine karşı kullanılan bu yöntem kurdeşen gibi sorunlar başta olmak üzere cilt problemlerinin neredeyse tamamında merhem şeklinde kullanılması sonucunda son derece etkili geri dönüşler almaya yardımcı olacaktır.

Kullanım Özellikleri

Çiçekli ve taze dallarının toz haline getirilerek kaynatılıp demlendiğinden bahsetmiştik. Bu şekilde hazırlanan çay sayesinde idrar söktürücü ve kan temizleyici etkiye sahiptir. Bunun yanı sıra merhem olarak kullanılma özelliği de bulunur. Uygulama şekli ise kullanıldığı alanlara bağlı olarak bazı değişkenlikler gösterebilmektedir.

Kurutulup toz haline getirdikten sonra zeytinyağı katkı maddesi kullanıldığı takdirde merhem elde edilebilmektedir. Bu merhem sayesinde açık yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi mümkün olacaktır. İçerdiği antiseptik özellikler sayesinde yaraların tedavisinde yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

Funda Yaprağı Zararları

funda yaprağı zararları

Funda yaprağının faydaları olduğu kadar zararları da olabilir. Birçok konuda da olduğu gibi funda yaprağının merhem veya çay olarak tüketilmesi noktasında aşırıya kaçmamak son derece önemlidir. Funda yaprağı konusunda dikkat edilmesi gerekenler;

 • Dozaj olarak günde bir bardaktan fazlası uygun görülmemektedir.
 • İki ay gibi bir süreden fazla kullanılmaması ve ara verilmesi önerilmektedir.
 • Aç karnına tüketilmesi durumunda vücudunuz ısı kaybetmesinden dolayı uzmanlar tarafından tavsiye edilmemektedir.
 • Uzun zaman kullanım sonucunda kaybedilen su sayesinde tansiyon düşürme olasılığı da mevcuttur.
 • Özellikle kronik hastaların mutlaka doktoruna danışmak şartıyla kullanmaları gerekmektedir.

Peki, sizce funda yaprağı faydalı mı, zararlı mı? .

İlgili Makaleler

3 Yorum

 1. Sayenizde funda yapragini ögrendik faydasi oldugu kadar zararida varmis ögrenmis olduk faydali bir bilgi olmus.

 2. funda yaprağı faydalarıni ve zararlarini ogrendim. Aktarlarda yeterli bir bilgi yok. Sonra pişman olacagimiz bir seyle karşılaşıyoruz

 3. Funda yaprağı çok faydalı ilk defa duyuyorum funda faydası kadar funda otunun zararıda varmış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu