Facebook Pixel

Saçı Kazıtmanın Faydaları (İşe Yarar Mı?)

Saçı kazıtmanın herhangi bir faydası olmadığına inanılmaktadır. Ancak bu durum sanıldığının aksine oldukça faydalıdır. Günümüzde saç kazıtma trendi yayılarak artıyor. Pek çok kişi bunun havalı gözüktüğü için yapsa da birçok kişi de bu durumun faydalı olduğuna inandığı için yapıyor. Saçı kazıtmanın faydaları konusunda uzmanlar çeşitli açıklamalar yapıyor. Ortak görüş ise bu durumun oldukça faydalı olmasıdır. Peki saçı kazıtmanın faydaları nelerdir, işe yarar mı? Hangi durumlarda saçı kazıtmak gerekir? 

Saçı Kazıtmanın Faydaları Nelerdir?

saçı kazıtmanın faydaları nelerdir

Saçı sıfıra vurmanın faydaları oldukça fazladır. Saçınız gereğinden fazla dökülüyorsa, kafanızda açıklıklar oluşmuşsa saçınızı kazıtmanız yararınıza olacaktır. Bu gibi durumlarda saç sıfıra vurularak tekrar eski görünümüne kavuşabilir. Saçınızı kazıtarak saçlarınızın daha gür ve güçlü bir şekilde çıkmasını sağlayabilirsiniz. Saçı kazıtmanın faydaları şu şekildedir:

  • Saç dökülmelerinin önüne geçilmiş olur.
  • Saç deriniz rahat nefes alır.
  • Kepek probleminden kurtulursunuz.
  • Saç derinizde yer alan zararlı organizmalardan kurtulursunuz. Bu sayede saçınız daha gür çıkar.
  • Eski saçınızın yerine çıkacak olan saç daha güçlü olacaktır.
  • Kafa deriniz temizlenir, ölü deriden kurtulursunuz. Kafa deriniz ne kadar sağlıklı olursa saçlarınızda o denli sağlıklı olur.
  • Saçlarınızdaki yıpranmalardan kurtulursunuz.

Saçı Kazıtmak Ne İşe Yarar?

saçı kazıtmak ne işe yarar

Yukarıda saç kazıtmanın faydaları nelerdir? sorunuza cevap verdik. Bahsettiğimiz üzere saçları kazıtmak, daha gür ve güçlü saçların çıkmasını sağlar. Öte yandan kafa deriniz rahat bir nefes alır ve temizlenir. Saçınızı kazıttıktan sonra bu işlemi bir süre daha yapmalısınız. Yani bir kere kazıtıp bırakmamalısınız. Bu işlemi haftada bir defa tekrarlamanız yararınıza olacaktır. 

Saçların daha gür ve güçlü çıkmasını sağlayacak tıbbi yöntemler de vardır. Fakat bu süreç oldukça pahalı ve uzundur. Saç kepeklenmesi ve saç dökülmesinin önüne geçilebilmesi için alınabilecek en etkili yöntemlerden biri de saçı kazıtmaktır.

Kimler Saçları Kazıtmalı?

Saçları kazıtmanın herhangi bir şartı yoktur. Genç, yaşlı – kadın, erkek ayırt etmeksizin herkes saçını kazıtabilir. Fiziksel görüntüsünü değiştirmek isteyenlerle beraber daha güçlü saçlarının olmasını isteyenler saçlarını kazıtabilirler. Hatta sürekli saçlarıyla uğraşmak istemeyen kişilerde saçlarınız rahatlıkla kazıtabilirler. Bu sayede saç bakımına gerek kalmayıp rahatlıkla günlük işlerinizle ilgilenebilirsiniz.

Saçı Kazıtmak İşe Yarar mı?

saçı kazıtmak işe yarar mı

Saçlarınızı hangi amaçla kazıtmak istediğinize bağlı olarak bu sorunun cevabı değişir. Saçlarınız dökülüyorsa ve güçsüzse saçlarınızı kazıtabilirsiniz. Böylelikle yeni çıkan saçlarınız daha gür ve güçlü çıkacaktır. Saç kazıtmak faydalı mı sorusunun da cevabını bu şekilde vermiş olduk. 

Saçı Kazıtmak Saç Çıkarır mı?

Saçlarınızı kazıtmanın en büyük avantajlarından biri de budur. Mevcut saçlarınıza kıyasla yeni çıkacak olan saçlarınız çok daha güçlü olacak. Böylelikle bundan sonraki süreçte saçlarınız kolay kolay dökülmeyecektir.  Saçlarınızı ilk aşamada her gün tıraşlamanız yararınıza olacaktır.

Saçı Kazıtmak Saçları Kalınlaştırır mı?

Saçı kazıtmanın en önemli faydası, saç tellerinedir. Güçsüz saçlarınızı kazıtarak saçlarınızın daha güçlü çıkmasını sağlayabilirsiniz. Bu işlemle birlikte saç tellerinizde kalınlaşacaktır.

Sıfıra Vurulan Saç Dökülür mü?

Her insanın saçları mutlaka dökülmektedir. Bu duruma engel olan herhangi bir ilaç, tedavi yöntemi yoktur. Yalnızca saçlarınızın dökülme miktarını değiştirebilirsiniz. Bunu da saçlarınızı kazıtarak gerçekleştirebilirsiniz. Daha güçlü saç köklerine sahip olmak için saçınızı kazıtabilirsiniz.

Saçları Kazıttıktan Sonra Ne Yapılmalı?

Karar verdiniz ve saçlarınızı kazıtacaksınız. Saçlarınızı kazıtmadan önce yapacağınız herhangi bir işlem yoktur. Sonrasında ise bakım yapmak ise son derece önemlidir. Saç dipleri mümkün olduğunca yıkanmalı ve mutlaka kurutulmalıdır. Saçınızı kazıttıktan sonra mutlaka soğuk suyla yıkamalısınız. Her yıkama işleminden sonra tıraş losyonu ya da nemlendirici krem sürün.

Saçı Kazıtmak Saça Zarar Verir mi?

Kesinlikle hayır. Saçınızı kazıtmanın verebileceği herhangi bir zarar yoktur. Ne insan sağlığı açısından ne de saç sağlığı açısından herhangi bir problem teşkil etmez. Her yaştan insan saçını rahatlıkla kazıtır. Alışık olunmadığı için saçlar kazındıktan sonra ciltte bazı küçük sorunlar görülebilir. Kıl dönmesi, saç derisi tahrişi gibi yan etkiler az da olsa görülmektedir. Öte yandan çevrenizin sizinle olan diyaloğuna bağlı olarak psikolojik açıdan da kendinizi hazırlamalısınız. 

7 Günlük Bebeğin Saçlarını Kazıtmak

Yetişkinler için faydalı olan bu işlem bebeklere yapılabilir mi? Cevap kesinlikle hayır. Doktorlar 0-6 ay arasında bebeklerin saçlarının kesinlikle kesilmemesi gerektiğini söylüyor. Yeni doğan bebeklerin vücut ısılarını dengelemesi oldukça zordur. Saçların kazınması ısıyı daha fazla düşürüp bebeğin hasta olmasına sebep olabilmektedir. Saç kazınması ve ya kesilmesi 6. aydan sonra yapılmalıdır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu