Facebook Pixel

Sağlıklı ve Dökülmeyen Saçlar İçin İpuçları

Saçlarım Çok Dökülüyor Ne Yapmalıyım?

Hepimizin kanayan yarası saç dökülmesine değinmezsek olmazdı tabi 🙂 Bu yazıyı saçları gürül gürül, hiç bu problemi yaşamamış birinin kaleminden mi okumak isterdiniz? Yoksa benim gibi cılız saçlardan, kalın telli saçlara sahip olan birinden mi? Cevabınız ikinciyse haydi başlayalım. Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, şampuan sevdanızı bir kenara bırakıp, koşmanız gereken ilk yer bir dermatoloji uzmanı. Kan değerlerinize baktırıp sorunun ne olduğunu saptamalısınız. İsterseniz saçlarınıza her gün bakım yaptırın, en pahalı şampuanları kullanın hiçbir önemi yok. Beslenmeniz düzensizse, vücudunuzda B12, çinko, D vitamini eksikliği varsa o değerler düzelmeden o saçlar dö kü le cek! Ne yapıyoruz? Hem içten hem dıştan takviye. Peki, saçlarım dökülüyor ne yapmalıyım?

Bir Sürü Bakım Ürünü Kullanıyorum Saçlarım Yine de Dökülüyor?!

saçlarım dökülüyor ne yapmam lazım

Doğru bilinen yanlışlara gelecek olursam, saça orantısız yağ kullanımı. Yanlış okumadınız.. Sizden ricam lütfen binbir çeşit bitkisel yağı karıştırıp caanım saçlarınıza sürmeyin. Unutmayın hanımlar biz lokman hekim değiliz 🙂

Maşa, düzleştirici gibi saçımıza zarar veren ürünlerden uzak durmamız gerektiğini hatırlatmama gerek yok diye düşünüyorum.. Ve en önemlisi kendinizi tanıyın güzellikler (çiçek fotoğrafı :)) Neticede kendinizin en iyi doktoru yine sizsiniz.

Normalde saçlar için Paraben,sls, sülfat (saç için zararlı bileşenler) içermeyen şampuanlar öneririm fakat size iyi gelmiyorsa zorlamayın, şart değil. Dilerseniz neymiş bu saça iyi gelmeyen maddeler kısaca inceleyelim;

  • Sls: Anlayacağımız dilden bahsetmek gerekirse bir çok kişisel bakım ürününde kullanılan, köpürmeye neden olan bir madde.
  • Paraben: Yine bir çok üründe bulunan koruyucu kimyasal bir madde.
  • Sülfat: Bence en uzak durulası madde. Saç derisini kurutuyor ve tahriş ediyor. Asidik bir tuz diyebiliriz. Özellikle hassas bir saç deriniz varsa mutlaka ve mutlaka aldığınız şampuanın içeriğini araştırın derim.

Vücudunuz size ne diyor dinleyin.. Tatlı bir tüyo, avucunuzdan bademi eksik etmeyin, saç için çok yararlı bir besindir. Aklınıza geldikçe benim yerime de yiyin 🙂

Badem demişken.. Reva, bize birkaç besin daha öner, saçlarımıza iyi gelsin diyorsanız da buyursunlar. Yumurta, fındık, süt, yoğurt, balık, havuç, ıspanak.. Bu besinleri seviyorsanız çok şanslısınız. İçerdikleri mineral ve vitaminler saçları besliyor mutlaka tüketelim.

Hergün Saçlarımı Yıkıyorum Yine de Sağlıksız Görünüyor…

E o zaman yıkama! Desem ileri gitmiş olmam sanırım 🙂 Yine tatlı ricalarımdan biri, saçlarınıza çamaşır gibi davranmayın. Her gün yıkanın ama saçlarınızı her gün şampuanlamayın. Bu saçlarınızın yıpranmasına ve daha çok dökülmesine neden olacaktır. Saçlarım çok yağlanıyor demeyin onu her gün yıkayarak o hale getiren sizsiniz, değiştirebilirsiniz 😉

Kuru saçlılar kızmasın sakın.. Sizler de saçlarınızı yeteri kadar nemlendirdiğinizden emin olmalısınız. Saçlar ne kadar kuru ve nemsiz kalırsa kırılma ve koparak dökülme oranı o derece artacaktır. Bunun için haftada bir banyoda saç bakım maskesi yapmanızı önerebilirim. Saç kremlerini de saç diplerimize gelmeyecek şekilde sürelim.

Yararlı ve kolay bir saç uygulaması üzerinde iz sürüyorum. Eğer işe yararsa bomba gibi tüyolarla geleceğim, beklemede kalın ve unutmayın vücudunuza kulak verin.

Şş.. Sessizlik..

Sevgilerimle

Reva Abacı

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Gerçekten çok faydaliydi çok teşekkür ederim saçlarım son zamanlarda çok dökülüyor çünkü ❤❤❤😙😙😙😙😙 seviliyorsunuz….

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu