Facebook Pixel

Yatmadan Önce Lahana Suyu İçmek Faydalı Mı?

Lahana suyu, birçok farklı doğal faydasıyla öne çıkmaktadır. Diyet içeceği olarak da kullanılmakta olan lahana, ülkemizde önemli miktarlarda üretimi sağlanmakta ve oldukça nitelikli bir sebzedir. Düşük kalorisi ile dikkat çekmekte olan lahana, çok zengin besin değerleri ve envaiçeşit vitamin içeriklerine sahiptir. Başta Karadeniz bölgesinde kara lahana olarak sıkça tüketilmektedir. Bunun dışında da ülkemizin pek çok çeşitli bölgelerinde sevilerek tüketilmektedir. Çeşitli diyetlerin içerisinde yer almakta olan sebze, özellikle Brüksel lahanası çeşidi ile çeşitli Dünya ülkeleri üzerinde de oldukça popülerdir. Peki, lahana suyu besin değerleri nelerdir? Yatmadan önce lahana suyu içmek faydalı mıdır?

Lahana Suyu Ne İşe Yarar?

lahana suyu ne işe yarar

Lahana kürü ismiyle de çeşitli diyetlerin içerisinde yer almakta olan lahana suyu, genel olarak her kesimden bireylerin zayıflama ürünü olarak da görülmektedir. Lahananın pişirilme işlemine tabii tutulması sonucunda ortaya çıkan bu içecek, oldukça zengin mineral ve vitamin bileşenlerini de çok büyük oranda içermektedir.

Pek çok farklı hastalığa karşı büyük direnç kaynağı olarak bilinen içecek, genel sağlık kriterlerinin korunması için de oldukça nitelikli bir tüketim kaynağı olarak tanınmaktadır. Söz konusu bu içecek, zayıflamak için de oldukça iyi bir formül ve nitelikli bir doğal kür olarak bilinir. Mevzu bahis bu şifalı sebzenin suyuyla kilo vermenin yanı sıra; vücuttaki selülitlerden kurtulmak, çok sağlıklı ve fit bir vücuda sabit olmak gayet mümkündür. Oldukça hızlı ve sağlıklı bir şekilde bireyin vücudunu forma sokmak için lahana suyu, belirli ölçülerde ve alanında uzman diyetisyenlerin uzman tavsiyeleri ile tüketilmelidir. Bu sıvı aracılığıyla vücudun belirli bölgelerindeki kilolar artık birer dert olmaktan çıkacak ve bireyin ideal kilosuna erişmesi oldukça kolay bir hale gelecektir.

Besin Değerleri

lahana suyu neye iyi gelir

Lahana kürünün oldukça geniş ve kapsamlı bir besin değeri içeriği bulunmaktadır. Lahana bitkisinin içermiş olduğu en önemli mineral maddelerinin başında klor, kükürt ve iyot gelmektedir. Bitkinin bu içeriği sebebiyle kür içildiği zaman bireyin bağırsaklarında bulunan atık maddelerin vücudun dışına gönderilmesi sağlanır. Genel sindirim sistemi mukozası temizlenir ve yenilenir. Lahana kürü içildiği zaman kişide eğer gaz sorunu oluyorsa, bunun da temel nedeni kişinin bağırsaklarında yer alan mukozaya yapışmış atık ürünlerin dışarı atılmasını sağlarken açığa çıkan gazlardır. Lahana sebzesinin içerisinde bulunan besin değerleri;

100 gramında 25 kilokalori enerji barındırmaktadır. Aynı zamanda lahana bitkisi yüksek oranda diyet lifi, fazlaca protein, Niasin, Pridoksin, Riboflavin, Tiamin, C ve K vitaminleri içermektedir. Potasyum ve sodyum açışından da oldukça zengin bir içeriği olan lahana bununla birlikte; kalsiyum, magnezyum, demir, manganez, çinko ve fosfor da içermesiyle bilinmektedir.

Yatmadan Önce Lahana Suyu İçmek

yatmadan önce lahana suyu içmek

Gelin hep birlikte genel faydaları ve yatmadan önce lahana suyu içmek neden önemli birlikte inceleyelim;

  • Lahana suyu içermiş olduğu kükürt ve klor sayesinde oldukça etkili bir bağırsak temizleyici bir üründür. Aynı zamanda bireyin bağırsak sağlığı için de ciddi bir önem arz etmektedir. Bitkinin bu özelliği sayesinde Kolitin hastalığı için de oldukça hızlı ve etkin bir çözüm yöntemi olarak da kullanılabilir.
  • Lahana suyu genel anlamda kilo kaybına ve zayıflamaya yardımcı olur. Bireyin vücudundaki selülitlerin eritilmesine yardımcıdır. Kolon kanserine karşı da oldukça büyük oranda fayda sağlar. Kişinin vücudunu çeşitli toksinlerden arındırmaktadır. Kolesterolün düşürülmesine de yardımcıdır.
  • Bireyin vücudunda yer alan çeşitli iltihapların kurumasında önemli bir rolü vardır. Kişinin vücudunu çeşitli toksinlerden de arındırılması sağlar. Anemi hastalığı için de oldukça etkili ve net çözüm yolu olarak da bilinmekte ve kansızlığa karşı da oldukça önemli bir etkendir.
  • Meme kanseri, prostat kanseri, akciğer kanseri, mide kanseri ve kolon kanseri gibi çeşitli kanser türlerine karşı da oldukça önemli bir etkisi olduğu bilinen bu ürün, kalp ve damar sağlığının korunmasında da çok etkilidir. Genel anlamda kanın temizlenmesine olanak tanır ve genel damar tıkanıklığının da önüne geçer. Bunun yanı sıra göz sağlığının korunmasında da çok büyük etkisi olan söz konusu kür, cilt sağlığının korunmasına da yardımcıdır.
  • Mide ülserine, gün içerisindeki yoğun yorgunluk durumuna, astım, bronşit hastalıklarına ve baş bölgesinde ağrı problemi yaşayan kişilere karşı oldukça önemli faydaları bulunmaktadır. Bütün bunların yanı sıra bireyin saç sağlığının korunmasına da oldukça büyük yararları yer almaktadır.
  • Bütün bunların yanı sıra lahana suyu, ne kadar faydalı ve yararlı olsa da her insan birbirinden farklı bir vücut yapısına sahiptir. Neredeyse protein kaynaklı tüm ürünlerin vücutta alerjen etki gösterebildiği bilinen bir gerçektir.

Bu tarz kürlerin, uzman bir diyetisyen veya bir beslenme uzmanı kontrolü altında tüketilmesi ve olası sağlık durumları için uzman bir doktorun profesyonel görüşlerinin alınması oldukça önemlidir.

Sağlıklı günler dileriz…

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu