Facebook Pixel
Trend

Emziren Annelerde Ateş Nasıl Düşürülür?

emziren annelerde yüksek ateş nasıl düşürülür

Emziren annelerde ateş nasıl düşürülür? Yüksek ateş neden olur? Teknolojinin gelişmesiyle beraber modern çağımız içerinde sağlık sektörü de giderek gelişmeye ve güncellenmeye devam etmektedir. Günümüzde çeşitli semptomlar da çeşitli hastalıkların hızlı ve etkin bir şekilde saptanması için kullanılmaktadır. Bazı kritik sonuçlar oldukça pratik bir şekilde yorumlanabilmektedir. Bütün bunların yanı sıra bebek ve çocuk gelişiminde de çeşitli fikirler ve oldukça nitelikli bilgiler internet aracılığıyla elde edilebilmektedir. Bu sayede ebeveynlerin bilgi dağarcığı giderek artırılabilmektedir. Bu alan içerisinde oldukça önemli bir nokta da emziren anne ve bebeğin genel sağlık durumlarıdır. Doğru saptama ve profesyonel doktor desteği ile nitelikli bilgiler alan anneler ve anne adayları, kişisel sağlıkla ilgili çeşitli bilgileri bu şekilde elde edebilirler.

Emzirmek hem anneler için hem de bebekler için oldukça önemlidir ve bu bireylerin sağlığı için de çok büyük oranda önem arz etmektedir. Genel olarak bebekler, doğdukları anda doğal emme refleksi ile dünyaya gelirler. Bebeğin doğmuş olduğu andan itibaren emzirme olayı bebek için oldukça büyük bir öneme sahiptir. Genel sağlık personelleri tarafından söz konusu anneye doğru emzirme tekniği en doğru şekilde öğretilmeye çalışılmaktadır. Bu süreç içerisinde annelerde yüksek oranda ateş durumu da gözlenmekte ve bu ateşin de çeşitli sebepleri olabilmektedir. Bu sebeplerin de bazı sonuçları olabilmekte ve erken önlemler neticesinde aileler etkin çözümler elde edebilmektedir.

Emziren Annelerde Yüksek Ateşin Nedenleri Nelerdir?

emziren annede yüksek ateş

  • Anneler, doğumun ardından oldukça hassas bir bünyeye sahip olabilirler. Bundan dolayı da annelerin ve anne adaylarının bu süreç içerisinde çok dikkatli olmaları esastır. Çünkü anne bünyesinde meydana gelebilecek her türlü sorun ve rahatsızlık bebeğe de olumsuz olarak yansıyabilmekte ve çeşitli ciddi durumlara yol açabilmektedir. Emziren annelerde ateşlenmeler, temel olarak annenin göğüs bölgesinde başlar.
  • Genel olarak süt ateşi olarak da adlandırılan bu durum, özellikle annenin çocuğunu sıklıkla emzirmemesi neticesinde ortaya çıkar. Eğer anne bireyi bebeğini yeterince emzirmezse annenin süt keselerinde, burada kalan sütler birikerek şişkinliğe ve tüm bunların devamında da yüksek ateşe sebep olur.
  • Bütün bunların dışında da anne bireyinin hormonlarının değişmesi sonucunda da annenin genel bağışıklık sistemi çok daha hassaslaşır. Anne bireyi, çevrede bulunan zararlı virüs ve bakterilerden çok daha fazla etkilenebilmektedir. Bu tip enfeksiyonlar da annenin vücudunda süt ateşi olarak ortaya çıkmaktadır. Bu süreç devamında da çeşitli ciddi hastalıklara da sebep olabilmektedir.
  • Lohusalık döneminde anne bireye yapılan çeşitli akraba ziyaretleri sonucunda da anne vücudu çeşitli zararlı bakteri ve virüslere karşı da açık bir hale gelebilmektedir. Bu ve bu gibi etmenler sonucunda da annede süt ateşi gözlenebilmektedir. Ayrıca doktorun profesyonel görüşleri neticesinde anne adayı, çeşitli ilaçlar kullanabilmekte ve bu süreci rahat bir şekilde atlatması mümkün olabilmektedir.

Emziren Annelerde Ateş Düşürme Yöntemleri

Emziren annelerde süt ateşi gözlenebilmektedir. Bu yüksek ateş çeşitli doğru önlemler neticesinde de düşürülebilmektedir. Annenin bu süreç içerisinde oldukça dikkatli ve özenli davranması çok önemlidir. Bu süreç içerisinde kulaktan dolma sözlere inanılmaması ve doktorun profesyonel görüşlerine çok önem verilmelidir. Doktorun profesyonel tavsiyeleri dışında da çeşitli doğal yöntemler aracılığıyla emziren annelerdeki ateşin düşürülmesi mümkündür. Fakat yine de eğer ciddi ve sıkıntılı bir ateş süreci söz konusu ise, profesyonel sağlık desteği alınması çok önemlidir. Peki, emziren annelerde ateş nasıl düşürülür?

Süt Ateşine Karşı Alınabilecek Önlemler

emziren annede ateş neden olur

Söz konusu bu süreç içerisinde özellikle su başta olmak üzere bol sıvı tüketmesi gerekmektedir. Anne, olabildiğince temiz ve havadar bir ortam içerisinde dinlenmeli ve iyi bir şekilde istirahat etmelidir. Bu süre zarfı içerisinde hem vücuttan çeşitli enfeksiyonların uzaklaşması kolay bir hale gelmekte hem de bireyin vücut iç ısıl dengesinin de ayarlanmasına olanak sağlanmaktadır. Bu süreç içinde annenin bağışıklık sistemini geliştirecek yönde destekler alınması önerilmektedir. Uzman diyetisyen kontrolü altında iyi ve doğru bir beslenme planlaması yapılması da esastır. Karbonhidrat, protein, mineral, vitamin ve su dengesini iyi bir şekilde karşılayan doğru bir diyetle hem anne çok daha sağlıklı bir vücut dengesine sahip olacaktır. Hem de emme sürecinde olan çocuk bu süreci çok daha dinç ve çok sağlıklı bir şekilde atlatacaktır.

Süt ateşi olarak da bilinin emziren annelerde ateş durumu, hafta içerisinde düzenli banyo yaparak ve bol sıvı tüketimine dayalı diyetle bir nebze azaltılabilmektedir. Fakat bu durum anne bireyinin ciddi ve şiddetli bir şekilde karşısına çıkıyorsa, bu alanda ihtisaslı uzman bir doktor merkezli profesyonel sağlık desteği alması şiddetle tavsiye edilmektedir. Bu zaman içerisinde yüksek oranda sıvı alması gereken anne bireyi, süreç içerisinde genel beslenme planlarını ancak uzman bir diyetisyen kontrolünde sağlayabilmektedir. Ayrıca bu süreç içerisinde süt ateşi hala yüksek oranda devam ediyorsa doktora rutin bir şekilde gidilmelidir. Bu sayede olası sıkıntılı durumlar için önlemini erkenden alabilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu