Facebook Pixel
Trend

Yoğurt Suyu Faydaları (Çarpıcı Özellikler)

Beslenmede çok önemli bir yere sahip olan besinler arasında şüphesiz yoğurt gelmektedir. Yoğurdun tüketimi önemli olduğu kadar suyunun da pek çok faydası bulunmaktadır. Pek çok kişi bu suyu dökmektedir. Ancak yoğurt suyu dökülmek yerine tüketilmelidir. Çünkü faydaları saymak ile bitmeyecek kadar çoktur. Sağlık açısından çok değerli bir vitamin olan B12, B2, A ve D vitaminleri, mineraller, potasyum ve kalsiyum vardır. En dikkat çeken bileşenleri ise probiyotiklerdir. Bağırsaklar içerisinde yer alan bakterilerin bir kısmı yararlıdır. Bu bakteriler ise probiyotikler ile çoğalmaktadır. Böylelikle bağırsaklarda olası rahatsızlıkların önüne geçilmektedir. Peki, yoğurt suyu faydaları nelerdir?

Yoğurt Suyunun 10 Önemli Faydası

yoğurt suyu faydaları

Yoğurt suyu faydaları detaylı olarak maddelenecek olursa;

  • İçerik olarak çok zengin olan ve bağırsak dostu bir besin olmasının yanında çeşitli bakterilerde bulunmaktadır. Özellikle bu bakterilerin antikanser etkisi göstermektedir. Sağlıklı bir su tüketirken kansere karşı sizleri koruma altına almaktadır. Kalsiyumla potasyumun içermesi hem diş hem de kemik oluşumunda çok etkili olmaktadır.
  • Kemikler kadar kaslarda çok önemlidir. Ağır bir iş yaptıktan sonra ya da spordan sonra ise kaslarda ağrılar meydana gelmektedir. Çeşitli yöntemler denemek yerine yoğurdun suyunu tercih ederseniz çok daha hızlı bir şekilde ağrılar geçecektir.
  • Probiyotikler yalnızca bağırsak sağlığı için değil aynı zamanda kötü huylu olarak da sınıflandırılan tümörlerin büyümesi ve gelişmesini de önlemektedir. Çeşitli nedenlerden dolayı vücutta toksik maddeler alınabilmektedir ve çok hızlı bir şekilde de vücuttan dışarı atılmalıdır. Yoğurt suyu ile bu toksik maddelerin atılması çok daha kolay olmaktadır. Diyabet hastaları için şeker seviyeleri çok önemlidir. Eğer şeker seviyesi yüksekse ise yoğurt suyunun içilmesi ile şekerin düştüğü düşünülmektedir. Çünkü insülin direncini dengeleyen çeşitli besinler vardır. Bu besinler biri de yoğurt suyudur.
  • Sağlıklı bir şekilde kilo vermek için tercih edilen besinler çok önemli bir yere sahiptir. Yoğurt suyu ile fazla kilolarını vermek isteyen kişiler rahatlık ile tercih edebilirler. Açlık hissin bastırdığı için çok daha uzun süre dilimlerinde tok hissedilmesini sağlamaktadır. İçerisinde bulunan B vitamini ile lipit metabolizması hızlanarak yağlar daha hızlı bir şekilde yakılmaktadır. Yalnızca bir litre yoğurt suyunun kalorisi ise 200’dür.
  • Vücutta çok farklı sistemler vardır. Hepsi içinde en önemli olan hücrelerin yenilenmesidir. Böylelikle her şey sorunsuz bir şekilde çalışmaktadır. Yoğurt suyunun faydalarından biri ise hücrelerin yenilenmesinden sorumlu olan metabolizmadaki faaliyetleri hızlandırmaktadır.
  • Boşaltım sisteminde böbrek çok önemli fonksiyonlara sahip bir organdır. Taş oluşması hem ağrıya hem de idrardan kan gelmesi gibi rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Eğer sizin de böbreklerinizde taş var ve düşürebilmek için uğraşıyor iseniz mutlaka yoğurt suyunu da denemelisiniz. Bunun yanı sıra böbrekleri de temizlemektedir.
  • Sindirim sisteminde yaşanan rahatsızlıkların başında kabızlık ile mide şişkinliği gelmektedir. Düzenli olarak yoğurt suyunun tüketilmesi ile hazımsızlığın önüne geçilmektedir. Midede oluşan şişkinliğinde ortadan kaybolarak rahat hissedilmesine olanak sağlamaktadır.
  • Kolesterol herkeste belli bir seviyede vardır. Ancak yüksek olması halinde çeşitli hastalıklara da neden olan bir durumdur. Genellikle yaşlı kişilerde karşılaşılmakla birlikte kolesterolün düşmesi içinde yoğurt suyu tüketilmelidir.
  • Hayat çok hızlı bir şekilde akmaktadır. Pek çok kişi sorumlulukları ve işlerini tam anlamı ile yapabilmek uyku ya da dinlenme saatlerinden feragat etmektedir. Dolayısıyla yorgun hissetmenin yanında halsizlikte oluşmaya başlamaktadır. Bu su ile gün içerisinde çok daha enerjik olabilirsiniz ve kendinizi zinde hissedebilirsiniz.
  • Son yıllarda anksiyete çok sık karşılaşılan bir rahatsızlıktır. Doğal bir şekilde tedavi olmak isteyen kişiler içinse yoğurt suyu başta gelen besinler arasında yer almaktadır. Farklı farklı nedenlerden dolayı sinirlenebilmekte veya huzursuz olunabilmektedir. Bu tür durumlar yoğurt suyu ile sinirlerinizi yatıştırabilirsiniz. Daha huzurlu olduğunuzu hissedebilirsiniz.

Cilt ve Saç Sağlığına Yoğurt Suyu Faydaları

yoğurt suyunun cilt ve saça faydaları

Cilt çok hassas bir yapısı olduğu için büyük veya küçük değişimler fark etmeksizin etkilemektedir. Güneş veya başka bir nedenden oluşan lekelerin tedavisinde etkin bir doğal yöntemdir. Bunun yanında vücutta kararmaların meydana geldiği bölgelerde giderilmesinde de önerilmektedir.

Yaşın ilerlemesi ile ciltte kırışıklıklar oluşmaya başlamaktadır. Yoğurt suyunun faydalarından biri ise kırışıklıkların meydana gelmesini en az seviyelere indirebilmesidir. Sizde cildinizin kusursuz olmasını istiyorsanız bu suyu beslenme listenize eklemelisiniz. Sivilceler ergenlik döneminde çıkmaya başlamaktadır. İzler bırakmaktadır. Bu izlerin kaybolmasını içinde yoğurdun suyu etkili bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır.

Sağlıklı saçlar ile güçlü saçlara sahip olmanı yolu ise yoğurt suyu içmekten geçmektedir. Göz ile ağız çevresinde çatlamalar oluşabilmektedir. Doğal bir tedavi yöntemi arıyorsanız yoğurdun içindeki suyunu tercih edebilirsiniz.

Yoğurt Suyu Nasıl Elde Edilir?

Evlerde yoğurt suyu hazırlamak hem çok kolay hem de kısa bir sürede olmaktadır. Bir bez torbanın içerisine mümkünse evde yapılmış yoğurt konulmalıdır. Sonrasında torbanın altına bir kap ya da tabak yerleştirilerek suyunu elde edebilirsiniz. Başka bir şekilde kıvamlı bir yoğurdun yanında çok faydalı bir suda hazırlamış olacaksınız.

Elde edilen yoğurt suyundan çorbalara katabilirsiniz. Ayran yaparken su yerine tercih edebilirsiniz. Başka bir seçenek ise de kurabiyelerin, keklerin içerisinde kullanılmasıdır.  Çok fazla seçenek olması ise de herkesin rahatlıkla tüketebilmesini mümkün kılmaktadır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu