Facebook Pixel
Trend

8 Adımla Kendimi Nasıl Sevebilirim?

İnsan Kendini Nasıl Sever?

kendimi nasıl sevebilirim

Hayatınızdaki sevdiğiniz insanlara nasıl davrandığınızı düşünün. Onlara karşı nazik, anlayışlı, düşüncelerine saygılı ve yaptıkları hatalarda affedicisiniz. Şimdi de kendinize nasıl davrandığınızı düşünün. Çevrenizdeki insanlara davrandığınız gibi kendinize de davranabiliyor musunuz? Kendinize verdiğiniz saygı ve sevgi çevrenizdeki insanlara verdiğiniz kadar çok mu? Çoğu zaman başkalarına gösterdiğimiz sevgiyi kendimize göstermeyiz ama kendini olduğun gibi kabul etmek başkaları ile sağlıklı ilişkiler kurmanın önemli bir parçasıdır. Kendinizle olan ilişkiniz yaşadığınız yaşamın da en belirleyici faktörlerindendir. Kendini sev demek kolay, nasıl yapacağız, kendimi nasıl sevebilirim önemli olan o dediğinizi duyar gibiyim.

Evet kendinizi sevmek kolay bir şey değil çünkü kendinizi eleştirmek, kendinize şefkat göstermekten daha kolaydır. Bir düşünün en son ne zaman iyi bir şey yaptığınızda, bir işi başardığınızda kendinizi tebrik ettiniz? Bir de başarısız olduğunuz, bir işi eksik yaptığınız zamanı düşünün. Kendinizi ne kadar kolay suçluyor ve eleştiriyorsunuz değil mi? Evet kolay bir iş olmayabilir ama kesinlikle hayatımızın şekillenmesinde en önemli şeylerden biri.

Kendimi Nasıl Sevebilirim?

kendimi sevmek için ne yapabilirim

  1. Kendin hakkındaki olumsuz inançlarını aşmaya çalışın. Kendinizi sürekli eleştirmekten vazgeçin.
  2. Hatalarınızı bağışlayın. Unutmayın ki siz de bir insansınız ve insanlar hata yapabilir. Hatalar yaparak hayatı öğrendiğimizi, kimsenin hatasız olmadığını unutmayın.
  3. Kusurlu olmayı kabullenin. Kimse mükemmel değildir. Hayatta mutlaka eksik, hatalı yaptığımız şeyler olur. Hatta baktığımızda şu andaki bizi biz yapan şeyin kusurlarımız olduğunu unutmayın.
  4. Duygularınızı reddetmeyin, onları göz ardı etmeyin ve kabullenin.
  5. Kendinizi övün. Başarısızlıklarınızı, eksikliklerinizi nasıl kolay görebiliyorsanız başarılarınızı da önemseyin. Onları geri plana atmayın ve başarılarınızın da övgüye değer olduğunu hatırlayın.
  6. Kendinizi iyi hissettiren şeyler yapın. Sevdiğiniz aktiviteleri yaparak kendi başınıza vakit geçirin. Mesela tek başına dışarıda yemek yemek, kahve içmek, ufak bir gezintiye çıkmak gibi.
  7. Bedeninizin ve zihninizin ihtiyaçlarını görmezden gelmeyin, onlara kulak verin. Düzenli uyumak, spor yapmak, kendinize ve çevrenizdekilere teşekkür etmek bunlara örnek verilebilir.
  8. Her zaman kendi değerinizi bilin. Güzel şeyleri hak ettiğinizi, çok değerli olduğunuzu kendinize sık sık hatırlatın.

Okuduğum bir kitapta şöyle yazıyordu;

Bugün beklediğin ilgiyi kendine sen ver. Kimseye ihtiyacın yok. Sen kendine de yetersin. Başkasının olmasına gerek yok. Sen kendinle de güzelsin.

Bu dünyada en çok kendimizle vakit geçiririz. Siz kendinize değer verir, kendinizi severseniz, ilgiyi başkasından beklemek yerine siz kendinize verirseniz kimseye ihtiyacınız olmadığını daha iyi anlayacaksınız.

Psikolojik Danışman Büşra Dönmez

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Şey dicem dışarı fln çıkın diyosunuz da bı sor bakım dışarıya çıkıcak öz güvenim var mı günlük başka biri cirkinsin diyo ben şimdi nasıl kabulleniyim kendimi dimi çok kolay sanki onu yap bunu yap

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu