Facebook Pixel

Mutlu Hayatın Formülü Anda Yaşamak

Anda yaşamak… Dün bitti! Yarın da daha gelmedi! O halde geçmişte takılıp kalmanın, ya da gelecek endişesiyle yaşamanın kime ne faydası var?

Bugüne kadar yaşadığımız, iyi ya da kötü olaylar geçti gitti. Ne yaparsak yapalım artık onları değiştiremeyiz. Sadece kabul edip, gerekli dersleri alıp, yola devam edebiliriz. Gelecek de henüz gelmedi. Belki de zihnimizde, geleceğe dair yazdığımız felaket senaryoları hiç gerçekleşmeyecek. Şimdiden endişe etmek niye?

Bizlere ilkokul yıllarından beri 3 ana zaman dilimi öğretildi.

  • Geçmiş zaman
  • Gelecek zaman
  • Şimdiki zaman

Bunların anlamlarını çok iyi bilsek de, zamanla yaşadığımız kötü tecrübeler yüzünden, yaşamamız gereken zaman diliminde yaşamayı unuttuk. Geçmişte yaşadıklarımızı düşünmek suçluluk duygusu, gelecekte olacakları tahmin etmeye çalışmak, endişe içinde yaşamamıza neden oldu. Yani çoğumuz yaşamamız gereken zaman dilimi olan, anda yaşamayı unuttuk.

Anda yaşamak durumunu en iyi başaranlar çocuklardır. Onlar ne yapıyorsa ona konsantre olur, sadece onu düşünür. Yarın ne oyun oynasam diye düşünmez mesela. Onun için hep mutludurlar. Enerjileri yükseltir.

Anda yaşamak için uğraşın. Bugün mutlu olmamıza engel olan, geçmişin pişmanlıkları, geleceğin endişeleridir.”

 

şu anda yaşamak

Mutlu bir hayatın formülü anda yaşamak ise, eski düşünce kalıplarından kurtulup, yaşadığımız ana konsantre olmayı öğrenmeliyiz. Başlarda zorlanabilirsiniz. Ama ufak ufak alıştırmalar yaparak, zamanla bunu yaşam tarzı haline getirmek mümkün. Ne yapıyorsanız onu yapın sadece. Yemek yerken sadece yemeğe odaklanın, işi düşünmeyin. Doğada yürürken sadece nefes almaya odaklanın sorunlara değil. Uyurken sadece nefesinize odaklanın, yarın neler yapacağınıza değil. Zamanla daha huzurlu ve hafif olacağınızı fark edeceksiniz.

Mükemmel anı beklemeyin. İçinde bulunduğunuz anı mükemmel yapın.”

Yoksa hep daha iyiyi beklerken, zamanın uçup gittiğine şahit olursunuz. En güzel yaşlarınızı, anı yaşamayı erteleyerek geçirmeyin. İnsanlar gençken para kazanmak için sağlıklarını harcarlar, sonra yaşlanınca sağlık kazanmak için paralarını. Fark etmezler bile hayatlarının hep bir şeyleri beklemekle boşa geçtiğini. Şimdi mutlu olun, o arabayı alınca değil. Yiyebiliyorken yiyin, gezebiliyorken gezin. İçinde bulunduğunuz anın tadını çıkarın.

Bilincini yükseltmiş insanlar, daima şimdiye odaklanır. İçinde bulunduğu zamanının nimetlerinden faydalanır, yaşamaktan keyif alır. Bırakın geçmiş hoş bir anı olarak kalsın, gelecek umutla dolsun. Siz bugünü yaşamayı seçin. Hayat seçimlerden ibarettir. Ne seçerseniz o olursunuz, onu yaşarsınız. Aynı şeyleri yaparak, farklı hayatlar yaşayamayız. Daha güzel bir hayat arzusundaysak bazı şeyleri değiştirmemiz lazım. Düşünce kalıplarımızı, davranış ve alışkanlıklarımızı tekrar gözden geçirelim. Hayatımızı olumsuz yönde etkileyenleri değiştirmeye çalışalım.

NLP, EFT, hipnoterapi gibi birçok teknik, bilinçaltındaki olumsuz kayıtları temizlemekte çok etkili. Düşünce tarzını değiştirmek ve daha hızlı yol almak için, bu yöntemlerden faydalanabilirsiniz.

Dünden ders alın, bugünü yaşayın, yarını umut edin. Sevgiyle kalın.

Kişisel Gelişim Uzmanı Arzu Kızak

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu