Facebook Pixel

Cilt Yağlanmasına Karşı Etkili Maskeler

yağlı ciltlere maske

Hangi cilde hangi maskenin uygulanması gerektiğini bilmeden hiçbir şekilde adım atılmamalıdır. Kişinin kendi cilt tipini bilmeden herhangi bir maskeyi uygulaması çoğu zaman yarardan ziyade zarar getirecektir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen çalışmalar da bu hususun doğruluğunu ortaya koymaktadır. Cilt tipine uygun maske kullanımı için cildin tanınması şarttır. Cildini tanımayan kişiler gerçekleştirecekleri uygulamayla zarar verebilirler. Maske cilt tipine uygun olarak seçildiğinde cildi onardığı, beslediği ve canlılık kattığı gözlemlenir. Tanınmayan ciltte uygulama gerçekleştirilirse yanlış içeriklere sahip olan maske büyük oranda zarar verecektir. Uygulama öncesinde muhakkak gerekli olan cilt analizi yapılmalıdır, analiz yapıldıktan sonra uygulamaya başlanılmalıdır. Analiz neticesinde gerçekleştirilen uygulama en iyi sonuçları elde etmenizi sağlayacaktır. Peki, yağlı ciltler için maske seçimi nasıl olmalı?

Uygun maske kullanımı hakkında detaylı bilgiler veren uzmanlar genellikle doğal malzemeler içeren uygulamaları savunmaktadır. Evde mevcut olan doğal ürünlerle hazırlanan maskeler kişinin sağlığı için çok daha avantajlıdır. Birçok insan maske seçiminde sadece cilt problemine dayalı tercihlerde bulunmaktadır, bu düşünce son derece yanlıştır çünkü cilt problemlerinin yanı sıra cilt tipine de önem verilmelidir. Her ayrıntı titizlikle göz önünde bulundurularak uygulama aşamasına geçiş yapılmalıdır. Cilt yapısı ve cilt problemi tespit edildikten sonra sorunlara çözüm olabilecek maskeler araştırılmalıdır. Araştırılan maskelerden en uygun olanı ile uygulama aşamasına geçilmelidir. Binlerce maske tarifi vardır, bu tarifler farklı içeriklerden oluştuğu için farklı problemlere çözüm olmaktadır.

Standart cilt tiplerinde bile yılda en az beş defa değişiklik gözlemlenir. Bu değişikliklerin başlıca nedenleri arasında stres, mevsim, yaşam koşulları gelmektedir. Bu sebeple maske tercihi yapılmadan önce bütün etkenler incelenerek belirlenmelidir.

Yağlı Ciltler için Maske Seçimi

yağlı ciltler için maske önerileri

Yağlı cilt tipine sahip olan kişilerin tercih edeceği maskenin tıpkı kil maskesinde olduğu gibi fazlalık yağları emebilen bir yapıya sahip olması gerekir. Yani cilt dengesini sağlamak için seçilecek olan içeriklerin doğru olması şarttır. En doğru içeriklerle hazırlanan maskeler kısa sürede faydasını gün yüzüne çıkartacaktır. Yağlı cilt tipinde siyah nokta ve gözenek gibi problemler de gözlemlenebilir. Bu problemler varsa muhakkak tercih edeceğiniz maskenin peeling etkisi olmalıdır. Peeling etkisine sahip olan maskelerde tanecikler vardır. Tanecikler sayesinde cilt problemlerinin önüne geçilmektedir. Problemlerin doğru tespit edilmesi bu aşamada da oldukça önemlidir. Kişi siyah noktaların ve gözeneklerin farkında olmadan maske tercihinde bulunursa problemler ortadan kalkmamakla beraber daha ileri boyuta ulaşabilir.

Yağlı cilt problemlerini en iyi şekilde ortadan kaldırmak için muhakkak tercihler bilinçli şekilde yapılmalıdır. Kusurların farkında olmadan yapılan uygulamalardan net sonuç elde edilmesi beklenemez. Garantili ve hızlı çözümler elde edebilmek adına kişinin cildini tanıması gerekir. Her cilde uygun olarak farklı içeriklerle hazırlanan maskeler uzmanlar tarafından da desteklenmektedir. Doğru içeriği barındıran maskelerin problemli cilt yapısına sahip kişiler tarafından kullanılması hiçbir sorun teşkil etmeyecektir.

Maskelerin Kullanım Süresi

Yağlı cilt yapısına sahip olan kişilerin hazırlamış oldukları ve kullanmaya karar verdikleri maskelerin de süresi bulunmaktadır. Bu maskeler genel olarak haftada 1 ya da en fazla 2 defa kullanılmalıdır. Her gün peeling etkisine sahip olan maskelerin kullanılması cilt yapısında bozulmalara neden olacaktır. Bu bozulmanın asıl nedeni aşınmadan dolayı cildin doğal yapısını kaybederek incelmesidir. Yağlı cilt tipi olanlar kesinlikle nemlendirici etkisi olan maskeler de tercih etmelidirler. Bu sayede daha parlak ve daha sağlıklı bir görünüm elde edilebilir.

Yağlı Ciltler için Maske Tarifleri

Yağlı cilt tipine sahip olanlar için pek çok maske tarifi bulunmaktadır. Bu tariflerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 1. Salatalık – Yumurta Maskesi

salatalık ve yumurta maskesi

 • 1 yemek kaşığı salatalık suyu
 • 1 adet yumurtanın beyazı
 • 3 damla limon suyu
 • Yarım çay kaşığı kil

Karıştırılan malzemeler yüze uygulanır, 20 dakika bekletilerek durulanır. Haftada bir defa uygulanmalıdır.

 1. Yoğurt ve Kayısı Maskesi

yoğurt kayısı maskesi

 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 adet kayısı
 • Yarım çay kaşığı kil

Malzemeler karıştırılır, yüze uygulanır. 20 dakika bekletilir ve durulanır. Haftada en fazla iki defa uygulanır.

 1. Muz ve Bal Maskesi

muz-bal-maskesi

 • 3 yemek kaşığı kadar muz
 • 3 damla limon suyu
 • 1 çay kaşığı bal

Karıştırılan malzemeler uygulanır. 20 dakika bekletilerek durulanır. Haftada sadece bir kez uygulanmalıdır.

 1. Muz, Nane ve Yoğurt Maskesi

muz nane yoğurt maskesi

 • 1 yemek kaşığı kadar muz
 • 5 damla nane yağı
 • 1 yemek kaşığı yoğurt
 • 1 çay kaşığı kil

Karıştırılan malzemeler yüze uygulanır. 20 dakika bekletilerek durulanır. Haftada bir kez uygulanmalıdır.

 1. Limon ve Çilek Maskesi

çilek limon maskesi

 • 5 damla limon suyu
 • 8 tane çilek
 • 1 çay kaşığı kil

Karıştırılan malzemeler uygulanır. 20 dakika bekletilerek yıkanır. Haftada en fazla iki defa yapılmalıdır.

 1. Portakal ve Mısır Unu Maskesi

portakal mısır unu maskesi

 • 1 çay kaşığı kil
 • 1 çay kaşığı mısır unu
 • 3 yemek kaşığı portakal suyu

Bütün malzemeler karıştırılarak yüze uygulanır. 20 dakika bekletilerek durulanır. Yağlı cilt tipi için tercih edilebilecek tarifler kısa sürede etkisini gösterecektir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu