Facebook Pixel
Trend

Sağlıklı Beslenme Listesi İçin 10 Öneri

Toplumumuzda çoğu kişi sadece kilo vermek adına şok diyetlere başvurabiliyor. Yapılan bu şok diyetler insan metabolizmasına uzun vadede zarar veriyor. Bunun yanı sıra günlük hayatımızı, yaşam kalitemizi ciddi anlamda düşürerek diyet yapma süresini de kısaltmaya neden oluyor. Örneğin sağlıklı bir insanın sağlıklı beslenme listesi ile uyumu normalde 1 – 2 ay sürecekken şok diyetlerde durum ne yazık ki aynı kalmayarak sürecin daha da uzayıp sünmesine sebep olabiliyor. Bu durum da istikrarsızlığı, sabırsızlığı ve bıkmışlığı beraberinde getirebilmektedir.

Şok diyet yapan kişiler bir an önce kilo vermek amacıyla bu yönteme yönelmektedir. Genellikle hedefleri ayda 5 kg – 6 kg olmakla birlikte bu durum ayda 10 kg vermek istemeye kadar gidebilmektedir. Öncelikli olarak kendimize şu soruyu sormalıyız; “Ben 1 ayda kaç kilo vermeyi hedefliyorum?”

10 Adımda Sağlıklı Beslenme Listesi

Gelin hep birlikte sağlıklı beslenme listesi için bu 10 adımı uygulayalım.

Öğün Atlamamaya Çalışın ve Ara Öğün Yapın

ara öğün ve sağlıklı beslenme listesi

Toplumda bireylerin en sık yaptığı hatalardan biri ne yazık ki öğün atlamak olmaktadır. Gün içerisinde daha düşük miktarda kalori alabilmek adına dolayısıyla daha hızlı kilo vermek amacıyla öğün atlamak size bir sonraki öğünde gereğinden fazla acıkarak, gereğinden fazla yeme atakları yaşatmaktan başka hiçbir işe yaramamaktadır. Aynı şekilde uzun süreli aç kalmak da bizleri yine aynı sonuca götürecektir. Uzun süreli aç kalmak yerine 2 ana öğün arasında yapacağının bir ara öğün kan şekerinizi dengeleyeceğinden bir sonraki öğünde sizi aşırı yeme ataklarından kurtaracaktır. Bu ara öğünleri tabii ki sağlıksız, hazır, işlenmiş ve paketli gıdalarla değil; sizin metabolizmanız ve kilonuza uygun şekilde diyetisyeniniz tarafından hazırlanmış besinlerle geçirmelisiniz.

Dengeli ve Çeşitli Beslenin

dengeli ve sağlıklı beslenme listesi

Dengeli ve çeşitli beslenmekten kastımız tek yönlü diyetler yapmamaktır. Gün içerisindeki beslenmenizi çeşitli gruplardan alın ki vücudumuzun alması gereken tüm vitamin, mineral, protein, yağ ve karbonhidrat oranını dengelemiş olalım. Diyetisyen tarafından dengelenmiş öğünlerle hazırlanacak sağlıklı beslenme programı ile verilen kilolar daha kalıcı olmaktadır. Değişik besinler derken günlük beslenmemizde sebze, meyve, bulgur pilavı, kepekli makarna, ekmek, kuruyemiş gibi besinler de olabilir. Önemli olan porsiyon kontrolü yapmaktır. Hiç ekmek yemeden protein diyeti yapanlarda görülüyor ki yüz kaslarında ve göz altlarında çökmeler yaşanabiliyor. Bu gibi durumlardan uzak durmak için çeşitli beslenmek önem taşımaktadır.

Salatalarınıza Limon ve Sirke Ekleyebilirisiniz

limon ve sirke

Sirke, vücuttaki glisemik indeksi düşürür ve aynı zamanda metabolizmayı hızlandırıcı etkisi vardır. Su + sirke ikilisi bağırsak hareketlerini hızlandırır bağırsaklardaki faydalı bakterileri de beslediği için prebiyotik etkisi de vardır. Tuzu azaltmak da bir bakıma faydalı olur çünkü fazla tuz ödem toplar. Bu da ağırlık kaybı yaşamınızın önüne geçebilir.

Ana Öğünlerde Sadece Salata Tercih Etmek İyi Bir Tercih Olmayabilir

salata

Salatanın yanına sizi tok tutacak besinleri de eklemeye özen gösterin. Yanına yoğurt ekleyebilirsiniz. Salatanın içine peynir, ton balığı, tavuk, kuru fasulye, haşlanmış nohut, mercimek, maş fasulyesi ekleyebilirisiniz. Salatanızı mutlaka renklendirin. İçerisine kattığınız proteinler hem yağ yakımını hızlandıracak hem de uzun süreli tokluk sağlayacaktır.

Yemeklerinizi Mutlaka Sağlıklı Yöntemlerle Pişirin

yemek pişirme

Yağda kızartmadan olabildiğince uzak durmaya çalışın. Kızartma işlemi kilo almaya sebep olmanın yanı sıra safra kesesi problemlerine ve kolesterol başta olmak üzere birçok metabolik rahatsızlıklara neden olabilmektedir. Evde pişirme yöntemleri olarak haşlama, fırınlama, buharda pişirme, ızgara gibi yöntemleri tercih edebilirsiniz.

Akşam Yemeğinizi Yatmadan 4-5 Saat Önce Bitirmiş Olun

akşam yemeği

Ara öğünü de yatmadan  2-3 saat önce bitirmiş olun ki o saatten sonra vücudunuz onu sindirsin ve yağa dönüşmesin. Midenin rahatlaması, rahat uyku uyuyabilmek için saatlere dikkat edilmelidir.

Sağlıklı Beslenme Listesine Günde 2 Litre Su Ekleyin

günde 2 litre su tüketin

Kış mevsimlerinde çok fazla su içilmediği gözlemlenmiştir. Bu mevsimde su tüketiminizi arttırmak için suyu sıcak olarak tercih edebilirsiniz. Çay ve kahve tüketiyorsanız su tüketimine daha faza önem verin.

Beslenmenizde Karbonhidrata da Yer Verin

karbonhidrat tüketimi

Karbonhidrat oranı ezberden ayarlanmaz. Mutlaka bir diyetisyen kontrolünde kişiye ve metabolizmaya özel oranlar çıkarılarak hesaplanır. Çıkarılan bu oranlara göre öğünlere dengeli ve yeterli olacak şekilde besin dağıtımı yapılır. Karbonhidrat tercih edilirken glisemik indeksi düşük karbonhidratları tercih edin.

Her Gün Tartılmayın

hergün tartılmak

Sağlıklı bir beslenme düzeni için strese girmeden haftada 1 defa veya 2 haftada bir defa tartılabilirsiniz. Tartılma durumları genelde kilo vermeyi amaçlayan bireylerde görülür. Bunu korku ve stres haline getirmeden önemli olanın tartıdaki sonuç değil, sizin kendinizi nasıl hissettiğiniz ve hangi kiloda kendinizi mutlu hissettiğinizin bilincinde olmanızdır.

“Diyet” Mantığı Yerine Sağlıklı Beslenme Listesi

sağlıklı beslenme listesi

Çünkü; Sağlıklı beslenme için sağlıklı bir psikoloji gerekmektedir.

Diyetisyen İrem DİLCİOĞLU

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu