Facebook Pixel

Ütü Lekesi Nasıl Temizlenir?

Ütü, günlük hayatta büyük sıklıkla kullandığımı ev eşyalarının en başında gelmektedir. Kişisel kıyafet ve elbiselerimizin güzel ve şık görünmesi için ütü olmazsa olmaz bir araçtır. Ütü yapılması da oldukça büyük dikkat ve hassaslık isteyen bir diğer husustur. Yanlış ütüleme veya ütünün gereğinden fazla kıyafet üzerinde tutulması sonucu çeşitli ütü lekesi meydana gelebilir. Peki, ütü lekesi nasıl çıkar?

Mevzu bahis bu lekeler, elbise üzerinde hiç estetik olmayan görüntüler çizer ve kişisel kıyafetlerinizin düzgün ve tertipli olarak görünmemesine sebep olur. Pek çok kişinin başına gelebilen bu olaylar sonucu, insanlar söz konusu olan elbise veya kıyafeti atmayı düşünürler. Fakat aslında ütü lekeleri çeşitli doğru uygulamalar sonucu kıyafetlerden çıkarılabilirler. Bu işlemler neticesinde en çok sevdiğiniz elbiselerinizi tekrardan geri kazanabilir ve normal bir şekilde günlük hayatınızda giyebilirsiniz. Burada esas olan etken, hızlı bir şekilde hareket edilmesi gerektiğidir. Bu bahsettiğimiz işlemle, rutin olarak giymiş olduğunuz pek çok kıyafeti bahsedeceğimiz şekilde kurtarmak sizin elinizde.

Ütü Lekesi Nasıl Çıkar?

ütü lekesi nasıl çıkar

Ütü yanık izleri için bazı temel ve nitelikli çözümler bulunmaktadır. Aşağıda liste ve maddeler halinde bahsetmiş olduğumuz bu işlem neticesinde, bu tip lekelere ve izlere kalıcı çözümler bulmanız gayet mümkün. Ütü yanık izine göre çok daha kolay bir şekilde çözüme kavuşturulabilen bu işlem, ütü lekesi görülen kişisel kıyafetinizi kurtarmak için büyük bir şans.

Günümüzde birçok insan bu tip izler ve lekeler görülen kıyafetlerini hiç düşünmeden hemen çöpe atmakta ve en çok sevdiği giysilerden mahrum olmaktadır. Bahsedeceğimiz bu işlem neticesinde; elbiselerinizi tekrardan eski ve ihtişamlı görüntüsüne kavuşturabilirsiniz. Ütü lekeleri gözlenen kıyafetlerde ev ortamında gönül rahatlığıyla uygulayabileceğiniz bu işlem, oldukça pratik ve nitelikli çözüm sunması ile öne çıkmakta ve büyük dikkat çekmektedir. Doğru ve etkin bir şekilde uygulanan işlemler neticesinde bu sorunlarda büyük oranda verim ve başarı sağlanabilmektedir. Birazdan aşağıda adım adım anlatacağımız işlemler neticesinde, bu tip sorunlarınıza kolay ve yapıcı çözümler bulabilmeniz mümkün.

ütü lekesi nasıl çıkar

Ütü Lekelerinin Giderilmesinde Adım Adım Nitelikli Çözüm

  • Bu tip lekeler için öncelik olarak ön müdahale durumu gereklidir. Bu işlemler esnasında belki de en önemli şey hızlı bir şekilde harekete geçmektir. İlk olarak yapılacak olan işlem; ütü lekesi gözlenen kıyafeti hızlı bir şekilde tespit etmektedir. Hızlı bir şekilde teşhis edilen kıyafet üzerinden ütü hemen alınmalıdır. Kapatılmasının ardından fişi çekilen ütü, bu şekilde işlem yapılacak elbisenin üzerinden kaldırılır. Burada önemli olan tek şey; ütü sürecine devam edilmeden önce lekeye hızlı ve yapıcı bir müdahalede bulunmaktır.
  • Bundan daha sonra bahsetmiş olduğumuz işleme tabii tutulacak kıyafet, hızlı bir şekilde ılık su yardımıyla durulanmaya başlanır. Bu işlem aracılığıyla yanmış ve kumaştan ayrılmış olan giysideki çeşitli bölgeler hızlı bir şekilde arındırılır. Bu olay da işleme tabii tutulan giysiyi ön müdahale durumu için hazır bir hale getirir.
  • Üçüncü olarak yapılacak işlemde de giysi üzerindeki gözle görülen leke kısmına bir miktar deterjan uygulaması yapılmalıdır. Burada oldukça dikkat edilmesi gereken diğer bir nokta ise, giysinin yıkama talimatlarının okunmasıdır. Bahsedilen elbisenin iç etiketinde bulabileceğiniz yıkama talimatlarından belirtilmiş olan hususlara uygun bir şekilde yıkama işlemi yapılması çok önemlidir. Doğru bir yıkama işleminden önce deterjanın, giysinin gözükmeyen bir yerinde denenmesi ve herhangi bir zarar verici etmen olup olmadığının saptanması da giysinizin durumu için oldukça önemlidir. Daha sonra gerekli bölgeye yavaşça deterjan dökülmeli ve oldukça nazik bir şekilde yavaşça ovulmalıdır.
  • Ardından bir müddet beklenerek deterjanın ilgili bölgeye nüfuz etmesi için zaman tanınır. Bunun dışında eğer giysi uygunsa çamaşır suyuna batırılabilir. Burada dikkat edilmesi tek nokta; kıyafetin etiketine bakarak çamaşır suyu kullanımına uygun olup olmadığının kontrol edilmesidir. Giysi eğer çamaşır suyuyla müdahaleye uygunsa; seyreltilmiş olan çamaşır suyu çözeltisinde 15 dakika kadar tutulabilir. Yapılan bu işlem; söz konusu lekeyi çıkarma şansınızı bir miktar artırır, ancak kullanacağınız çamaşır suyu miktarı konusunda mutlaka ürün ambalajında verilen önerilere uymanız gerekmektedir.
  • İşlem esnasında eldiven takmak ve çamaşır suyu işlemi uygulanacak odaya çocukları ve evcil hayvanları da sokmamak adına güvenlik talimatlarını okumak oldukça elzemdir.

  • Bu aşamaya kadar temel ön müdahale işleminin sonuna gelmiş olduk. Yapılan ön müdahalenin ardından ürün hemen çamaşır makinesine atılmalıdır. Giysiye en uygun yıkama programı ayarlanarak bu anlamda da yüksek verim ve başarı oranı elde edilebilir. Eğer söz konusu giysi çamaşır suyuna batırılmış ise, çamaşır makinesine atılacak diğer giysilerin de çamaşır suyundan etkilenmediğinden emin olunması oldukça önemlidir.
  • Tüm bu bahsetmiş olduğumuz işlemlerin ardından, güneşte asarak kurutma işlemi yürürlüğe konur. Çamaşır makinesinde yıkama döngüsü bittiği vakit, öncelikle giysideki ütü lekesi gözlenme oranında azalma görülüp görülmediğine bakılır. Bunun ardından söz konusu elbise güneşli havada asılarak kurumaya bırakılır. Bu yolla güneşin doğal beyazlatma özelliği, lekenin daha az görünür olmasına da büyük oranda yardımcı olur. Eğer giysideki leke istenildiği kadar çıkmamış ise, ön müdahale ve yıkama işlemleri tekrardan baştan uygulanabilir.

kıyafetteki ütü lekeleri

Kıyafetlerdeki Ütü Lekelerine Pratik Çözümler

Yukarıda bahsettiğimiz işlemler sonucunda birçok kıyafetlerdeki ütü lekeleri direkt olarak çözüme kavuşturulabilir. Fakat bu işlemlere sürekli tabii tutulduğunda dahi sonuç vermeyecek bazı ütü lekeleri de vardır. Bu ve buna benzer bazı lekeleri tamamen yok etmek maalesef mümkün değildir.

Ancak uzun vadede yukarıda bahsetmiş olduğumuz önlemleri uygulamak, oldukça hızlı ve biraz da sabırlı ve kararlı davranmak bu lekelerin belli bir süreç sonra tamamen çıkmasını veya söz konusu lekelerin görünüm oranının minimuma indirilmesini sağlayabilir. En azından dikkatle bakılmadığı takdirde gözle görülemeyen lekelere sahip olan bu giysiler, günlük işler için ev içerisinde kullanılabilir. Eğer bahsetmiş olduğumuz bu işlemler de sonuç vermezse maalesef söz konusu olan giyside kalıcı olarak bu tip lekeler oluşmuştur.

Giysilerdeki Çeşitli Kalıcı Ütü Lekesi Nasıl Çıkar

Eğer giysi üzerindeki söz konusu ütü lekeleri kalıcı ise, illa ki giysinizi atmanız gerekmez. Bu tip giysileri evde veya başka bir ortamlarda aktif olarak kullanabileceğiniz parçalara dönüştürebilir veya şık bir yama ile leke bölgelerini kapatmak için çeşitli dikiş becerilerinizi konuşturabilirsiniz. Giysilerdeki ütü lekesi konusunda yapabileceğimiz en iyi ve tek işlem, erken önlem almaktır. Pek çoğumuzun bildiği üzere ütü ne kadar faydalı ve harika bir teknolojik alet olsa da kullanımı da bir o kadar tehlikeli olabilmektedir.

Özellikle ev içerisinde en çok dikkat edilmesi gereken ve hassaslık gösterilmesi elzem olan teknolojik aletlerin başında gelmektedir. Hem kendi kişisel güvenliğiniz için hem de ütülenmekte olan giysinin güvenliği için oldukça dikkatli olmak gereklidir. Bundan dolayı da ütülenen kumaşın cinsine göre doğru bir şekilde hareket edilmeli ve gerekli ütü ısı miktarı çok iyi bir şekilde ayarlanmalıdır. Bu şekilde hem bu tip lekelerle kesinlikle uğraşmanız gerekmez hem de en çok sevdiğiniz günlük kıyafetlerinizi çeşitli ütü kazalarında kaybetmezsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu