Facebook Pixel

Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

Tükenmez kalem veya mürekkepli kalemle yapılan hataları silmek için daksil kullanılmaktadır. Fakat daksil kullanımına dikkat etmek gerekir. Daksil ile yapılan çizimler geri alınamaz. Herhangi bir yere değen daksil izi ise kola çıkarılmaz. Bu nedenle özellikle iş yerlerinde sorun yaşanmaktadır. Daksil kullanan insanlar kıyafetlerine veya herhangi bir zemine yanlışlıkla iz bırakabilir. Daksil lekesi izinin çıkarılması ise neredeyse imkansız gibi görünür. Daksil, yoğun kimyasal içermekte ve tıpkı boyalar gibi çıkarılması zor lekeler bırakmaktadır. Birçok insan ise yaşadığı leke sonrasında daksil lekesi nasıl çıkar diye araştırmaya başlamaktadır. Doğru uygulanan birkaç adımla bu lekeler çıkarılabilir. Dikkatli olmak her zaman önemlidir.

Daksil Lekesini Çıkarmak İçin Ne Kullanılır?

İstemediğiniz bir yerde daksil izi kaldıysa bunu silmek için biraz beklemeniz gerekecektir. Daksil, kısa süre içerisinde kurumaktadır. Kurumuş daksil ise daha kolay çıkarılır. Eğer zemin üzerine az miktarda daksil döküldüyse bu izi çıkarmanız daha kolay olacaktır. Fakat daksil fazla döküldüyse bunun kurumasını beklemeniz en doğrusu olacaktır. Tam kurumamış daksil izlerini temizlerken daksilin daha fazla yayılmasına ve zemine işlemesine neden olabilirsiniz.

Kurumuş daksili çıkarmak için keskin araç gereçler kullanabilirsiniz. Jilet ya da maket bıçağı bu işlem için uygun olacaktır. Kullanacağınız maket bıçağı ya da jilet ile kurumuş daksili kazımanız gerekecek. Kazıma işlemi bittikten sonra bir sabun ve fırça yardımıyla geri kalan kalıntıları temizleyebilirsiniz. Daksil lekesi nasıl çıkar sorusunun en kolay cevabı budur. Daksil izlerini silmek için kullanılabilir diğer malzeme asetondur. Aseton, içeriğindeki kimyasallar sayesinde ojeyi kısa sürede çıkardığı gibi daksil izini de çıkaracaktır. Eğer kumaş üzerindeki daksil izini temizlemek istiyorsanız öncelikle asetonun kumaşa zarar verip vermediğinden emin olmanız gerekir. Aksi takdirde eğer kumaşınız asetondan zarar görecekse daksil izini çıkarmak yerine daha fazla zarar verebilirsiniz. Beyaz kumaş üzerindeki daksil izi için uygulanabilir etkili iki yöntem şu şekildedir;

  • Çamaşır suyu

 

  • Beyaz sirke

Beyaz kumaşlarınızın üzerinde daksil izi kaldıysa bu izi çıkarmak için iki etkili yöntemden faydalanabilirsiniz. 90 derecede çamaşır suyu ile daksil izinin kaldığı bölgeyi yıkamanız yeterli olacaktır. Aynı zamanda Beyaz sirke yardımıyla iz çıkarılabilir. Beyaz sirke, renkli kumaşlarda da etkili bir yöntemdir. Beyaz sirkenin daksil izinin üzerine uygulanması ve bir süre bekletilmesi, durulanması gerekir. Eğer kumaş sentetikse limonlu su kullanılması daha uygun olacaktır. Bu bilgiler doğrultusunda daksil lekesi nasıl çıkar diye düşünen birçok insanın hayatı kolaylaşmış olacaktır.

Eldeki Daksil İzi Nasıl Çıkarılır?

daksil lekesi nasıl çıkar

Daksil, geniş kullanım alanına sahiptir. Daksil kullanırken bazı anlar farkında olmaz ve elinizde daksil izinin kalmasına neden olabilirsiniz. Kısa süre içerisinde kuruyan ve kolay geçmeyen daksil hem kötü bir görüntü oluşturacak hem de sizi rahatsız edecektir. Peki, kolay geçmeyen daksil lekesi nasıl çıkar? Elinizde daksil izi kaldıysa ilk olarak aseton kullanabilirsiniz. Aseton, ojeyi de kolaylıkla çıkardığı için daksil izini de çıkarmanızda yardımcı olacaktır.

Eğer elinizdeki daksil izini yıkayarak çıkarmayı düşünüyorsanız bu pek mümkün olmayacaktır. Bir pamuk yardımı ile asetonu daksil izinin olduğu bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır. Pamuğa uyguladığınız asetonu izin üzerinde birkaç saniye bekletmeniz gerekecek. Aseton bu süre içerisinde daksil izine işleyerek daksil izinin elinizden çıkmasını sağlayacak. Elinizdeki daksil izinin çıkmasını sağlayacak bir diğer yöntem ise zeytinyağıdır. Zeytinyağı, kimyasalın üzerine uygulandığı zaman daksil izinin yumuşamasını ve daha kolay bir şekilde çıkmasını sağlayacaktır. Elinizi ılık su ve sabun ile yıkayarak izden tamamen kurtulmuş olursunuz.

Halı Üzerindeki Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Özellikle evlerde kullanılan halılarda daksil lekesi nasıl çıkar? Daksil, kolay çıkarılabilen bir kimyasal değildir. Tükenmez veya mürekkepli kalemle yazılan yanlış yazıları silmek ve düzeltmek için daksil kullanılır. Fakat bazı durumlarda daksil istenmeyen yerlere değebilir. Özellikle çocuklu evlerde halı üzerinde daksil izinin kalması daha çok görülür.

Beyaz renkte olan daksil, halı üzerinde kendini hemen belli edecek ve hiç de hoş olmayan bir görüntüye sebep olacaktır. Daksil kolay kuruyabildiği için halı üzerinden daksil çıkarmak daha kolaydır. Bunun için yapmanız gereken tek şey halı üzerine dökülen daksilin tamamen kurumasını beklemek olacaktır. Kuruyan daksili kazıyarak çıkarabilirsiniz ve ardından nemli bir bezle o bölgeyi silebilirsiniz.

Koltuk Üzerindeki Daksil Lekesi Nasıl Çıkar?

koltuktan daksil lekesi nasıl çıkar

Koltuklarınızın üzerine daksil döküldüğü zaman oraya hiç dokunmadan kurumasını bekleyin. Daksil lekesi nasıl çıkar diye strese girmenize, dökülen daksile hemen müdahale etmenize gerek yoktur. Eğer daksil kurumadan bir bez yardımıyla veya başka bir yöntemle onu çıkarmaya çalışırsanız daksilin koltuk üzerinde daha çok işlemesine neden olursunuz.

Koltuk üzerine dökülen daksil lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabı ise bıçak oluyor. Bıçak gibi keskin bir aletin tersi ile kuruyan daksili çıkarabilirsiniz. Koltuğa zarar vermeden bu işleme devam edin. Daha sonra saf alkol varsa onunla ya da kolonya ile orayı silerek temizleyin.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu