Facebook Pixel
Trend

İlişkilerde Sosyal Medyayı Sağlıklı Kullanmanın 7 Tekniği

Aristo’nun da dediği gibi sosyal bir varlık olan insan iletişim kurma, duygularını ve düşüncelerini yansıtma ve topluma ait olma ihtiyacı içindedir. Artık günümüzde iletişim yolları oldukça değişmiştir. Hepimizin bildiği gibi günümüzde internet ve sosyal medya hayatımızda önemli bir yer tutmaktadır. Yüz yüze iletişimin yerini önemli ölçüde sosyal medya almıştır. Sosyal medyanın ilişkiler arası iletişim ulaşılabilirliğini kolaylaştırdığını görsek de günümüzde evlilik ve ilişkilere olumsuz etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Bağımlılık düzeyinde olmasa bile teknolojiyle geçirilen zamandaki artışın ilişkilerde ciddi sorunlarına neden olduğu çalışmalarla kanıtlanmıştır.

Sosyal Medyanın İlişkilere Etkisi

sosyal medyanın ilişkilere etkisi

 • Çiftler birlikteyken sosyal medyada geçirdikleri süre artmış ve sonuç olarak birlikte geçirilen zamanın
  kalitesi giderek azalmıştır.
 • Sosyal medya paylaşımları çatışma nedeni olabilir. Kişiler birbirinin paylaşımlarında söz sahibi olmaya çalışabilir.
 • Sanal aldatmalar artmıştır.
 • Sosyal medyadaki kalabalık, kişilerde içi boş özgüven yaratmış olup, ilişkilere verilmesi gereken emek ve saygı azalmıştır.
 • Sosyal medyayı hayatının merkezi haline getiren çiftlerde diğer çiftlere göre kıskançlık, güvensizlik gibi patolojik duygular daha fazladır.
 • Kıskançlık sorunu çiftlerin birbirini kıskanması ile sınırlı değildir. Sosyal medya kullanıcıları sosyal medyada genelde en mutlu, en gösterişli anlarını paylaşma eğiliminde olduğundan sosyal medya kullanımı aslında belki de göründüğü kadar iyi gitmeyen başka ilişkiler ile kıyas ve depresyona giden mutsuzluk sonucu doğurabilmektedir.
 • Sosyal medya kullanımın oldukça ilgi çekici diğer bir yönü de etkilerinin sadece ilişki süreci ile sınırlı olmamasıdır. İlişkisini sonlandırmış bireylerde eski partnerin internet üzerinden hayatını araştırmaya (stalklamak) devam edilmesi ilişki sonrası yaşanan ayrılık acısını artırabilmektedir. Bu durum kişinin özgüvenini ve özsaygısını azaltır.

Sosyal Medya Kullanımı ve İlişki Arasındaki Dengeyi Kurmak İçin 7 İpucu

sosyal medya kullanımı

 1. Sosyal medyayı başka çiftlerin ilişkileri ile kendi ilişkinizi kıyaslamak için bilgi toplayacağınız bir
  kaynak olarak kullanmayın. Bu tutum kendi ilişki kaliteniz üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır. Kaldı ki daha önce de belirttiğim gibi sosyal medya da gördüklerimiz çoğu zaman nesnel gerçekliğin tutarlı bir yansıması değildir.
 2. İnternet kullanımının partnerinizle kaliteli vakit geçirmenize engel olmasına izin vermeyin. Partnerinizle birlikte iken mümkün olduğunca cep telefonunuz gözünüzün önünde ve aklınızın ucunda olmasın. Hatta mümkünse zaman zaman da olsa partnerinizle dışarıda vakit geçirirken cep telefonunuzu evde, arabada bırakın ya da kapatıp çantanıza koyun.
 3. Dönem dönem sosyal medya detoksu uygulayın. Belli aralıklarla sosyal medya hesaplarınızı dondurabilirsiniz ve ya en azından hesaplarınıza bir süre için girmeyin. Bu süre zarfında sosyal medya hesabınıza girmediğiniz için kendinizi ödüllendirin.
 4. Sosyal medyada aktif olduğunuzda o an partnerinizle birlikte değilseniz sosyal medyayı partnerinizle bir iletişim aracı olarak kullanın. Tabi ki sağlık bir iletişim aracı olarak işlevsel olmayan kinayeli olumsuz göndermeler için değil 🙂 Partnerinize gün içinde, çalışırken sosyal medyadan tutku ve romantiklik içeren mini mesajlar atmanız ilişkinin canlılığını artıracaktır.
 5. Bir önceki maddede de belirttiğim gibi sosyal medyayı partnerinize gönderme yapmak ya da onunla tartışmak için bir araç olarak kullanmayın. Aranızda bir sorun olduğunda bunu yüz yüze doğrudan iletişimle çözmeniz ve bir önceki yazım ilişkideki çatışmalarda size önerdiğim 7 ipucunu uygulamanız ilişkinizin köklerini kuvvetlendirecektir.
 6. Sosyal medya konusunda partnerinize karşı şeffaf olun. Daha önce değindiğim gibi sosyal medya kullanımı ile kıskançlık arasında bir korelasyon mevcuttur. Sosyal medyada partnerinizden gizli sanal bir dünya kurmamaya özen gösterin.
 7. Bir ilişki içindeyken sosyal medya üzerinden ilgi duyduğunuz cinse flört cümleleri içeren konuşmalara girmeyin. Unutmayın ki aldatma sadece tensel olmaz, sanal aldatmalar masum değildir. Eğer böyle bir dürtünüz varsa derhal ilişkinizi sonlandırın ya da terapi alın 🙂

Gerçek mutluluğun kanıtlanmaya, kıyaslanmaya ve yarışa ihtiyacı yoktur. Ortada gerçek bir aşk varsa teknoloji önemini yitirir. Sevgiler 🙂

Çift ve Aile Danışmanı Nursen Yeşim Katdar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu