Facebook Pixel
Trend

Buzdolabı Neden Soğutmaz? İşte 8 Neden!

Buzdolabı bütün evlerde, işyerlerinde, ofislerde hayat kurtaran ürünlerden birisidir. Teknolojinin en güzel meyvelerinden olan bu ürünler yıl boyunca içerisinde tazeliği muhafaza eder. Yiyecekleri içecekleri daha taze kalmasına, daha uzun ömürlü olmasına ve böceklenme gibi sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Bazı yiyeceklerin dondurularak aylarca tüketilebilmesine fırsat verir. Fakat bütün elektronik cihazlarda olduğu gibi zaman zaman buzdolaplarında da sorunlar yaşanabilmektedir. Bu noktada buzdolabı kullananların en çok sordukları sorulardan birisi buzdolabı neden soğutmaz oluyor.

Buzdolabı Neden Soğutmaz?

buzdolabı neden soğutmaz

Kimi zaman bütün bir cihaz soğutma yapmazken kimi zaman sadece alt kısmı kimi zamanda üst kısmında sorun yaşanmaktadır. Bu noktada pek çok gerekçe soğutmaya engel olabilmektedir. Buzdolabı soğutmamasının başlıca nedenleri şunlar olabilmektedir:

 1. Yaşadığınız sorunla alakalı ilk kontrol etmeniz gereken cihazın elektrik alıp almadığıdır. Kimi zaman fiş prizden çıkmış olabilir ve sorunu basitçe çözebilirsiniz.
 2. Bu cihazlarda soğutma kontrolü yer alır ve bu mekanizma soğutmayı talep eder. Pek çok modelde dondurucu bölümündeki fan çalışıyor ise soğuk kontrolü açık manasına gelir. Ancak kimi makinalarda kapı açıldığında buharlaştırıcı fanı kapatır. Aktif etmek için kapı düğmesini elle açmanız gerekir.
 3. Bazen buzdolabı neden soğutmaz sorusunun cevabı kompresörün çalışmaması olabilmektedir. Kompresör, siyah bir bovling topunu andırır. Çalışıp çalışmadığını dinleyerek anlayabilirsiniz. Fakat emin olmak adına cihazı duvardan uzaklaştırıp arka paneli açmak gerekebilmektedir.
 4. Kimi zaman boru hattında soğutucu gaz olarak kullanılan freon yeterince bulunmamaktadır. Teknik olarak R-134a arıza koduyla bu durum ifade edilmektedir.
 5. Cihazda evaporatör fanının çalışıyor olması gerektiği gibi evaporatör bobini ile buzdolabı dondurucusu arasındaki hava kanallarının açık olması gerekir. Fakat bazen burası buz tutabilmektedir.
 6. Dondurucu ile cihaz arasındaki hava akışını ayarlayan tampon kapı açık bulunmalıdır. Bu, her cihazda olmayacağı gibi kullanıcılar tarafından ayarı yapılabilmektedir. Açık olup olmadığı yukarıdaki bir kanaldan az miktar soğuk havanın gelmesiyle belli olur.
 7. Bu cihazların iç aydınlatması için ışık yer alır ve kapıyı kapattığınızda ışığın kapanması gerekir. Kapanmıyorsa arıza buradan kaynaklı olabilmektedir.
 8. Atık sular atık su kanallarını tıkayabilmekte ve bu oldukça sık karşılaşılan bir sorun haline gelmektedir. Çözümü de bir o kadar ekonomiktir.

Buzdolabı Soğutmuyorsa Ne Yapılmalıdır?

buzdolabım soğutmuyor

Buzdolabı soğutmuyor ise yapılabilecekler yukarda belirttiğimiz her nedende farklı olabilir. Bazı sorunların çözümü göründüğünden çok kolay olabilmektedir. Fakat bazıları son derece karmaşık olup teknik bilgi gerektirebilmektedir. Fanlar ya da motor ile alakalı bir durumda mutlaka teknik servis müdahale etmeli, doğru ekipmanlardan destek alınmalıdır.

Elektrikli bir cihaz olduğu için yanlış bir uygulamanız hem size hem makineye zarar verebilmektedir. Bu yüzden tamir için en yakın uzmana başvurmanızda fayda var. Diğer taraftan buzdolabı arızası için servis çağırmadan önce bütün buzunu çözüp çeşitli alanların buz tarafından tıkanıp tıkanmadığını kontrol etmekte fayda var. Eğer buzdan tıkanmış ise buzunu çözdükten sonra normal soğutmaya başlayacaktır.

Buzdolabı Buzu Nasıl Çözülür?

buzdolabı buzu nasıl çözülür

Buzdolabı buzunu çözdürmek kimi zaman çeşitli sorunları ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Soğutma sorunu da bunlara dahil. Peki buzdolabı buzu nasıl çözülür?

 • İlk olarak cihazın fişini çekin ve içini tamamen boşaltın.
 • Buzlu, karlı yerlere bol miktarda sirkeli su sıkın. Sakın buzları kazımayın. Kaynar su da dökmeyin. Fakat ufak bir tenceredeki kaynamış suyu derin dondurucuya koyarak çözülmeyi hızlandırabilirsiniz.
 • Sirke ve kaynar suyun etkisiyle buzlar yavaş yavaş çözülecektir. Sabırlı olmalısınız.
 • Buzlar kendini saldığında tencerenizi çıkarın ve sirkeli su sıkın.
 • Tahta kaşık ya da spatula ile buzları yavaş yavaş kaldırın.
 • Tamamen sildikten sonra boş vaziyette yeniden çalıştırın.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu