Facebook Pixel

13 Farklı Şikayete Papatya Çayı Faydaları

Günümüzde oldukça yaygın olan ve hızla rağbet edilen alternatif tıbbın en önemli özelliği ilaç kullanmadan tedavi yöntemleri uygulaması ve yeme içme üzerine doğal besinleri tüketerek sağlıklı kalmayı sağlamasıdır. Alternatif tıbbın en fazla yararlandığı kaynak doğada bolca bulunan bitkilerdir. Neredeyse her bitkinin bir veya birden çok faydası vardır. Gündelik hayatımızda da devamlı olarak karşımıza çıkan bitki çayları ve bunların bedenimize olan etkileri alternatif tıbbın neticesidir. Bitki çaylarının her bir ortak ya da farklı pek çok hastalığa, sağlık sorununa şifa olmaktadır. Öyle ki artık çoğu insan için bitki çayları tüketilen rutin besinler kategorisinde yer almaktadır. Bunlardan biri de doğanın güzelliklerinden bir olan papatya çayı olmaktadır. Alternatif tıbbın favori ürünlerinden bir olarak gündelik hayatımızda yerini almaktadır. Peki papatya çayı faydaları nelerdir?

Papatya Çayı Ne İşe Yarar?

papatya-cayinin-faydalari-nelerdir

Kafein içermez ve farklı türlerde antioksidanları içinde barındırır. Antioksidanlar kalp hastalığı ve kanser dahil çeşitli hastalıklara yakalanma riskini azaltmaktadır. Kullanım alanı son derece geniş olan ve insanlık tarihinde bilinen en eski bitkilerindendir. Yabani bir bitkidir. Şifa olduğu rahatsızlıklar için tüketildiğinde kısa sürede etkisini göstermektedir. Faydaları oldukça çok olan papatya çayı mucizevi bir bitkidir. Antioksidanlarla dolu bir bitki olduğu için içerdiği her bir antioksidan farklı bir rahatsızlığa ve soruna iyi gelmektedir. Dünya çapında oldukça popüler bir bitkidir.

Nasıl Hazırlanır?

Uzun yıllardır tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Hem lezzetli hem de sağlık açısından pek çok faydayı içerisinde barındırmaktadır. Hazırlanışı için eczane ya da aktarlardan kolaylıkla bulabileceğiniz kurutulmuş hali, su ve isteğe göre bal veya limondur. Papatya çayı yapımı için;

 • Bir su bardağı kaynatılmış suya 2 tatlı kaşığı kurutulmuş hali ilave edip üç dakika demlendirilir.
 • Daha sonra çiçekleri süzerek isteğe bal ile limon ilave edilebilir.

Sonrasında keyifle tüketilebilir.

Papatya Çayı Ne Zaman İçilmeli?papatya çayı

Gün içerisinde bir ya da iki defa içilmesi uzmanlar tarafından önerilmektedir. En fazla iki defa içilmelidir. Burada verilen ölçü bitki reçetesine ve bitki uzmanına bağlı olmaktadır. Bunlara bağlı olmadan bireysel olarak tüketiliyorsa her bir fincan arasına iki üç saat konmasına dikkat edilmelidir.

Her şeyin fazlası zarar diye bilinen yaygın ve isabetli bir söz vardır. Bilinçsiz bir şekilde fazlaca tüketilmesi beklenmedik çeşitli sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Bu aşamada her şeyde olduğu gibi burada da uzman önerisi almak önem arz etmektedir. Özellikle teşhis edilen herhangi bir sağlık probleminiz veya düzenli kullandığınız ilaçlar varsa tüketmeye başlamadan önce muhakkak doktorunuza danışmanız gerekmektedir. İhmal edildiği takdirde istenmeyen sorunlarla karşı karşıya kalmanız olasıdır.

Ürünü tüketmede dikkat edilmesi gereken hususlardan biri de sizlere ulaşmadan önceki aşama olmaktadır. Güvenli ve kaliteli olduğundan emin olmanız gerekmektedir. Beklediğiniz olumlu etkiyi görmek adına aldığınız papatya çayı bu özelliklere sahip olmalıdır.

Besin Değerleri

100 gram papatya çayı içinde; su, karbonhidrat, kalsiyum, demir, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko, tiamin, folat, A vitamini bulunmaktadır. Sıfır yağ içermektedir. Ayrıca 100 gram papatya çayı içinde yaklaşık olarak 1 kalori vardır. Bu nedenle kalorisi oldukça düşük besin maddelerinden biridir. Kilo problemi olan kişiler tarafından da sıkça tercih edilmektedir. Kurutulmuş olduğu için yılın her mevsimi kolaylıkla bulunabilir ve tüketilebilir. Faydasını görmek adına özellikle şeker ve benzeri tatlandırıcılar olmadan tüketilmesi çok önemlidir.

Kullanım amacına göre hazırlanış şekli ve tüketilme dozu da değişkenlik göstermektedir. Bu nedenle tüketilirken olumlu etkileri açısından tam bir netice almak için bu ifade edilen hususlara dikkat etmek önem arz etmektedir.

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir?

 • En bilindik özelliği sinirleri gevşeterek uykusuzluğa iyi gelmesidir. Uyku kalitesini artırmakta kronik uykusuzluğa iyi gelmektedir. Eski tıp uygulamalarından bu yana bilinen bir faydasıdır.

papatya çayı ile uyku

 • Mide krampı ve ağrılara iyi gelir, sindirimi kolaylaştırır. Sindirim sistemine iyi gelmesi de en bilindik bir diğer faydasıdır. Bulantı ve gaz dahil olmak üzere pek çok sindirim problemine iyi gelmektedir.

papatya çayının mideye faydası

 • Diş ağrılarına iyi geldiği için diş problemi yaşayanlar papatya çayı ile gargara yapabilirler.
 • Cilt toniği olarak kullanılabilmektedir. Cildi güzelleştirerek canlı bir görünüme kavuşturmaktadır. Kaşıntılı ve döküntülü cilt problemlerini gidermek için birebirdir. Papatya çayının cilde faydası oldukça yüksektir.

papatya çayının cilde faydaları

 • Göz kapağı iltihaplanmalarına iyi gelir. Enfeksiyon önleyici özelliğe sahiptir.

papatya-cayinin-goz-sagligina-faydasi

 • Sinüzit, nezle gibi rahatsızlıklar yaşayanlar buharını soluyarak iyileşme sağlayabilmektedir.
 • Kan şekeri seviyesini düşürür ve dengelemeye yardımcı olur. Araştırmalara göre tüketenlerin ortalama olarak kan şekeri düzeyi su tüketenlere göre daha düşük seyretmektedir.

papatya çayının faydaları

 • Regl dönemindeki ağrılara, sırt ve bel ağrılarına iyi gelir. Ağrıyı hafifletir ve kişiyi rahatlatır.

papatya çayının regl etkisi

 • Belli başlı kanser türlerine karşı koruyucudur. Sindirim sistemi, göğüs, deri, prostat ve rahim kanser hücreleri ile savaştığı gösterilmiştir.
 • Kalp hastalığının önemli belirtilerinden ikisi tansiyon ve kolesteroldür. İçinde barındırdığı antioksidanlardan biri olan flavo sayesinde bu rahatsızlıklarda iyileşme görülmektedir.
 • Kemik erimesini yavaşlatabilmekte ya da önleyebilmektedir.
 • Yatıştırıcı etkisinden dolayı stres ve kaygıyı azaltmaktadır.
 • Saç bakımı için iyi bir alternatiftir. Kafa derisindeki tahrişi azaltır, saç tellerini güçlendirir ve kepeklenmeyi giderir. Saçlarınızı yumuşatır.

Papatya Çayı Zararları

Oluşabilecek papatya çayı yan etkileri;

 • Kullanıldığı kozmetik ürünlerinde göz ile doğrudan temas ettiği takdirde tahriş edebilmektedir.
 • Küçük çocuklar, hamile ya da emziren kadınlar, karaciğer veya böbrek rahatsızlığı olanlarda risk oluşturabilmektedir.
 • Uyuşukluk, kusma ve mide bulantısına neden olabilmektedir. Bu nedenle bu kategoriye girenlerin tüketmeden önce doktora danışmaları önem arz etmektedir.

Her ne kadar bitki çayı da olsa aşırı düzeyde tüketilmesi sağlığınızın bozulmasına yol açabilmektedir.

Sağlıklı günler dileriz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu