Facebook Pixel
Trend

Halı ve Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar? 

Salon ve oturma odalarının en önemli mobilyası olan koltuklarda bazı zamanlar yağ lekeleri kalabiliyor. Koltuk üzerine bir şeyler yerken veya içerken koltuğun kirlenmesine, koltuk üzerinde iz kalmasına neden olabilirsiniz. Yemeğin koltuk üzerine dökülmesi sonrasında eğer doğru müdahale edilmezse koltuk üzerinde iz kalacaktır. Bu izi çıkarmak için koltuğu yıkamaya vermeye gerek kalmaz. Doğru temizleme yöntemiyle kumaş yüzeyindeki izler çıkarılabilir. Yağ lekesi nasıl çıkar diye merak edenler genellikle herhangi bir iz gördüğünde acil müdahale olarak ıslak mendil ya da ıslak bez kullanır. Islak mendil ya da ıslak bezle yüzeydeki izi silmek temizlikte bilinen en yaygın yöntemdir. Dökülen yemek kolaylıkla temizlenmiş olsa da yüzeyde kalan izi temizlemek her zaman kolay değildir. Koltuktan yağ lekesi nasıl çıkar diye merak edenlerin öncelikle dikkat etmesi gereken konu, koltuk kumaşına göre temizleme işlemini uygulamaktır.

Hangi Koltuk Kumaşına Hangi Ürün Uygulanmaz?

Koltuk üzerindeki izleri temizlerken kumaşa dikkat etmek önemlidir. Eğer kumaşı göz önünde bulundurmadan temizleme işlemi yapılırsa koltuk kumaşı zarar görebilir. Nubuk ve kadife koltuk kumaşlarında çamaşır suyu kesinlikle kullanılmamalıdır. Koltukların yüzeyi temizlenirken ağartıcı maddeleri tercih etmemek gerekir. Koltuk üzerinde iz olan bölgeye fazla su uygulamayın. O bölgeye ne kadar su temas ederse yüzeydeki kalıntı yayılacaktır. Kadife kumaşlı koltuklardaki izleri çıkarmak için kadife kumaşlı bezler tercih edilmelidir. Suni deriden yapılmış koltuklarda lekenin yayılmasını önlemek için kuru bir bezle o bölge kurulanır.

Koltuktan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

koltuktan yağ lekesi nasıl çıkar

Koltuk yüzeyindeki yemek kalıntıları ya da izleri doğru yöntemle kolaylıkla temizlenir. Koltuğa herhangi bir yemek döküldüğünde önemli olan en kısa sürede müdahale etmektir. Eğer müdahale etmede geç kalınırsa iz, koltuk kumaşına daha çok işler. Islak bezle ya da ıslak mendille müdahale edilirken koltuk yüzeyine çok fazla baskı uygulamamak gerekir. Eğer gereğinden fazla baskı uygulanırsa koltuk kumaşı zarar görebilir. Koltuk üzerindeki yağ lekesi nasıl çıkar diye düşünenler için hemen hemen her kumaşta kullanılan ve etkili sonuç sağlayan temizleme yöntemi:

  • Bir kabın içerisine ılık su alın. Suyun çok sıcak olmamasına ve soğuk olmamasına dikkat edin.
  • Su içerisinde beyaz sabunu iyice köpürtün.
  • Pamuklu ve yumuşak bir bezi bu suyun içerisinde ıslatın.
  • Bezi kullanarak koltuk üzerinde iz olan bölgeyi dairesel hareketlerle silin.

Aynı zamanda su ve beyaz sirkeyi karıştırarak yine yumuşak bir bez yardımıyla iz olan bölgeyi temizleyebilirsiniz. Sirkeden bir ölçü, sudan ise iki ölçü kullanmanız gerekir. Çok sert hareketler uygulamadıktan sonra iz olan bölgeye dairesel hareketler uygulayarak koltuğunuzu temizleyebilir, yemek veya içecek kalıntılarından koltuğunuzu arındırabilirsiniz.

Halıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

halıdan yağ lekesi nasıl çıkar

Oturma grubunuzun üzerinde oluşan izleri temizlemek birkaç adımda kolaydır. Halılarınızın üzerinde de yağ izi kalmışsa ilk olarak tuz uygulayabilirsiniz. Tuzla ovalayarak halıya işlemesini önlemiş olursunuz. Eğer tuz yoksa bebek pudrası ya da karbonat serperek izin olduğu bölgeyi ovalayabilirsiniz. Halıdan yağ lekesi nasıl çıkar? İşte ihtiyacınız olan malzemeler:

  • 1 fincan beyaz sirke
  • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı

Sirke ve deterjanı karıştırdıktan sonra bir bez yardımıyla bu karışımı halının üzerinde uygulayın. Halı üzerindeki izi hafif baskı uygulayarak sildikten sonra birkaç dakika bekleyin. Ardından ılık suyla ıslattığınız bezle deterjanlı kısmı temizleyin. Böylelikle halı üzerindeki izleri de kolaylıkla temizlemiş olursunuz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu