Facebook Pixel
Trend

Bugün Konumuz Stres ve Semptomları

Stres ve stresin neden olduğu semptomlar(belirtiler) dolayısıyla çok fazla kişi psikolojik destek almaya gelmekte. Peki nedir bu stres? Hangi semptomlara sebep olabilir? Stresle nasıl başa çıkarız?

Stres Nedir?

stres nedir

Stres aslında hepimizin yakından tanıdığı, bildiği bir durum. Yaşanılan bir olay ya da durumu nasıl düşündüğümüze bağlı olarak ortaya çıkmakta olan stres bazen bizi ele geçirmiş hale gelir…

Bazen bir olayı o kadar çok düşünürüz ve olumsuz yanına o kadar çok odaklanırız ki; artık biz o olayı düşünmekten çıkmış, düşüncelerimizin esiri olmuşuzdur. Bu düşünceler içimizi öyle bir kemirir ki, bizi çaresiz, bir şey yapamayacak durumda hissettirir…

Aslında stresi bir bitki olarak düşündüğümüzde onu daha fazla düşünmek için çabalayarak ona suyu veren biz oluruz.

Bazen sadece bir belirsizlik bizim için stres kaynağı olabilirken bazen ise bir ortama uyma çabası stres etmeni olabilir. Bunların yanında yukarıda da bahsettiğim gibi stres bizim düşüncelerimiz üzerine temellenir. Aynı durumda bir başkası belki de daha pozitif bakacak ve tam tersi çok olağan şekilde hayatına devam edecektir.

Stres Nasıl Semptomlara Ortaya Çıkar?

stres neden olur

Son dönemde birçok insan bana baş ağrısı, karın ağrısı, kusma şeklinde semptomlarla geldi. Bazılarının altında stresin olduğunu beraber gözlemledik ve alt nedenlerine inip üzerine çalıştık. Stres mideye ve başa daha çok vurur şeklinde yaygın görüş varsa da aslında stres her insanda farklı bir bölgeye etki edebilir. Bazı görüşlere göre ise stres kişinin en güçsüz tarafını hedef almaktadır… Ama stresin semptomları sadece yukarıdaki anlattığım “somatik belirtiler” değildir. Bunun yanında duygu durum bozuklukları, çaresizlik hissi, keyif alamama, uykusuzluk ya da fazla uyuma gibi belirtilerle kendini gösterebilmektedir. Bu süreçte kişinin hayat kalitesinin de düşmesi, insanlarla iletişiminde sorunlar yaşaması bolca gözlemlenen durumlardır.

Unutulmamalıdır ki; stres süreğen bir hale gelirse birçok hastalığa zemin hazırlayabilir.

Peki Biz Bu Stresle Nasıl Başa Çıkarız?

stresle nasıl başa çıkılır

Stres durumunu azaltmak için;

  • Odaklanma çalışmaları,
  • mindfulnes etkinlikleri,
  • dengeli beslenme,
  • yeni hobiler edinmek ve insan ilişkilerini kuvvetlendirmek

gibi yöntemler kullanılabilir. Ancak eğer stres hayatınıza zarar veren bir hale geldiyse ve kalıcı bir çözüme ulaşmak istiyorsanız vakit kaybetmeden psikolojik destek almayı unutmayınız.

Güzel günlerde görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Okan TİRİNG Psikolojik Danışman

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu