Facebook Pixel

Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Sakız lekesi oldukça inatçı bir lekedir. Kıyafete, çoraba, ayakkabıya yapıştığı zaman çıkartılması için çok fazla efor sarf edilir. Sakızın yapışkan olmasından dolayı bulunduğu yerden de çıkarması bir hayli zordur. En kolay çıkartma yöntemlerini sizler için derledik. Sakız lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Daha çok kalabalık ailelerde ve çok çocuklu ailelerde görülen bu durum oldukça can sıkıcıdır. Dalgınlık ya da anlık dikkatsizliklerden ötürü çiğnenmiş sakızlar her yere bulaşabilir. Bu durumun önüne geçebilmek için elbette çok dikkatli olmak gerekir. Ancak her ne kadar dikkat ederseniz edin özellikle çocuklu ailelerin mutlaka karşılaşacağı problemlerin başında geliyor.

Sosyal medya platformlarının yaygınlaşmasının yanı sıra internet olanağının da pek çok kişiye ulaşmasıyla beraber artık tüm bilgiler internette yer alıyor. Hastalıklara karşı alınacak önlemler ve çeşitli temizlik yöntemleri gibi çok sayıda konuya internet üzerinden ulaşabilirsiniz. 

Çiğnenmiş Sakız Nasıl Çıkar?

Temizlik aşamasının en büyük problemlerinden biri de budur. Sakız lekesi çok inatçı bir lekedir. Ve bu lekenin çıkartılması çokta kolay değildir. Ancak alternatif çözüm yöntemleri sayesinde sakız lekesinden kısa süre içerisinde kurtulabilmeniz mümkün. Sakız lekesi nasıl çıkar diyorsanız, aşağıda sizler için hazırladığımız çözüm yöntemlerini inceleyebilirsiniz.

Sıcak Ütü ile Sakız Lekesi Çıkarma

En çok kullanılan yöntemlerden biri de budur. Tabi her zaman ütünün hazır olduğu bir ortamda bu tür bir durumla karşılaşmayacaksınız. Ütünün elinizin altında olduğu durumlarda bu yöntemi rahatlıkla kullanabilirsiniz. 

  • Sakız yapışmış olan yerin ya da kıyafetin üzerine bir A4 kağıdı koyun.
  • Daha sonra ısınan ütünüzü A4 kağıdı üzerinde bir süre gezdirin.
  • Ancak ütüyü kağıdın üzerinde sakın sabit tutmayın. Aksi takdirde çok kısa süre içerisinde kağıt tutuşabilir ve daha büyük problemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.
  • Daha sonra A4 kağıdını yenileyin ve tekrar üzerinden ütüyle geçin.
  • Bu işlemi sakız lekesi azalana kadar sürekli tekrarlayın.
  • İşlem tamamlandıktan sonra ilgili bölgeye deterjan döküp elinizle çitileyin. Bu sayede sakız lekesinden kurtulmuş olacaksınız.

ütü lekesi nasıl geçer

Buz ile Sakız Lekesi Çıkarma

Koltuğa, kıyafetinize ya da herhangi bir yere yapışan sakızı çıkarmak için buz kullanabilirsiniz. Buz küplerini bir poşete koyun ve sakız yapışan yere uygulayın. Bu sayede yapışan sakız yapışkanlık özelliğini kaybedecektir.

Limon ve Tuz ile Sakız Lekesi Çıkarma

Herhangi bir yere yapışan sakızı çıkarmanın bir diğer yolu da budur. Sakızın yapıştığı yere bol miktarda limonu sıkın. Daha sonra üzerine bol miktarda tuz döküp bekleyin. Daha sonra bir yumuşak sünger vasıtasıyla ilgili bölgeyi temizleyin.

yanik-lekesi-icin-tuz-ve-limon

Beyaz Sirke ile Sakız Lekesi Çıkarma

Sakız yapışmış bölgenin üzerine biraz beyaz sirke dökün. Daha sonra 10 dakika kadar bekleyin ve yumuşak bir sünger ile sakızı bulunduğu yerden temizleyin. Sonuç alana kadar aynı işlemi tekrarlayın.

beyaz-sirke-ve-halsizlik

Kurumuş Sakız Lekesi Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Sakız yapışan kıyafetinizde ilgili kısma deterjan dökün. Daha sonra bir diş fırçası yardımı ile sakı yapışan bölgeyi temizleyin. Sakız çıktıktan sonra kıyafetinizi çamaşır makinesine atabilirsiniz.

Yapışmış Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Yapışmış sakız lekesini çıkarmak kişiyi oldukça yorar. Bunun için ilgili kısma soğuk buz küpleri koyup bir süre bekledikten sonra sakızı çıkarabilirsiniz. Buz küpleri sayesinde sakızın yapışkanlık özelliğide kaybolacaktır. 

Koltuğa Yapışan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Hem kıyafet hem de koltuklara karşı soğuk buzları kullanarak sakızın yapışkanlık özelliğini kaybetmesini sağlayabilirsiniz. Bu aşamadan sonra sakızı kolayca çıkarabilirsiniz.

Kuruyan Sakız Lekesi Nasıl Çıkar?

Tüm yöntemlerde olduğu gibi kuruyan sakızlarda da sakızı çıkartmak için ütü ya da buz kullanabilirsiniz. Ayrıca beyaz sirke ve limon, tuz karışımından da yararlanabilirsiniz.

Saça Yapışan Sakız Nasıl Çıkar?

En zor durumlardan birisi de budur. Saça yapışan sakız en zorlu işlemlerden biridir. Saça yapışmış bir sakızı çıkarmanın en iyi yolu zeytinyağıdır.

  • Zeytinyağı ile sakız yapışmış saçınızı ovalayın.
  • Yağı sakız yapışan bölgeye iyice yedirmeniz gerekecek.
  • Daha sonra yapışmış sakızı parmaklarınızla toplayabilirsiniz.
  • Zeytinyağı, sakızların yapışkan özelliğini yitirmesine sebep olur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu